Pieraksta tālrunis: 67069280
Iestatījumi
Fonta izmērs
Kontrasts

Nieres transplantācija

Nieres transplantācija ir izvēles nieru aizstājterapijas metode pacientiem ar hronisku nieru slimību piektā jeb gala stadijā. Pacienti, kam ar hronisku nieru slimību gala stadijā tiek veikta nieres transplantācija, dzīvo ilgāk nekā pacienti, kas tiek ārstēti ar dialīzi. Jāņem vērā, ka pagarinās ne tikai pacienta dzīvildze, bet arī tiek uzlabota dzīves kvalitāte, salīdzinot ar pacientiem dialīzē. Galvenais ierobežojums nieres transplantācijai ir donoru trūkums. Latvijā ir iespējama nieres transplantācija gan no miruša donora, gan no dzīva donora.

Pacienta ceļa karte nieres transplantācijai Latvijā

Indikācijas nieres transplantācijai

Indikācija nieres transplantācijai ir hroniska nieru slimība piektā stadijā (glomerulārās filtrācijas ātrums zem 15 ml/min/1,73m2).

Savukārt visbiežākie iemesli hroniskai nieru slimībai ir:

  • cukura diabēts,
  • primāra arteriāla hipertensija jeb paaugstināts asinsspiediens.

Citi iemesli hroniskai nieru slimībai ir:

  • hroniskas nieru asinsvadu patoloģijas, piemēram, vaskulīti, arterioskleroze
  • hroniski glomerulonefrīti, piemēram., IgA nefropātija, fokāla segmentāla glomeruloskleroze, membranoproliferatīvs glomerulonefrīts
  • hroniski intersticiāli nefrīti, piemēram, nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu nefropātija
  • urīnceļu obstrukcijas (necaurejamība), piem., urīnceļu sašaurinājumi iedzimti vai iegūti, nierakmeņu slimība
  • iedzimtas nieru slimības, piem., autosomāli dominanta nieru policistoze, refluksa nefropātija
  • citi iemesli, kas izraisīja hronisku nieru slimību.

Latvijā nieres transplantāciju veic tikai Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā (turpmāk - PSKUS), pirms tam ārstu konsīlijā izvērtējot nieres transplantācijas kandidātus. Pacients pēc nieres transplantācijas uzraugās pie nefrologa vai nu PSKUS, vai atbilstoši pēc dzīvesvietas. Izrakstoties no stacionāra pēc nieres transplantācijas, ārstējošais nefrologs PSKUS Jūs pierakstīs uz nākamo vizīti pie nefrologa.

Nieres transplantācijai nav iespējama pacientiem ar :

  • aktīvu infekciju;
  • nespēju izturēt nieres transplantācijas operāciju smagas plaušu vai sirds slimības dēļ;
  • aktīvu onkoloģisku slimību;
  • alkohola un citu apreibinošu vielu atkarību;
  • neārstētu psihisku slimību;
  • līdzestības problēmām, piemēram, pacients nelieto ārsta nozīmētos medikamentus, patvaļīgi tos atceļ, neapmeklē ārsta vizītes vai plānotos izmeklējumus, neierodas uz hemodialīzes procedūrām vai neveic peritoneālo dialīzi mājās, vai izlaiž peritoneālas dialīzes apmaiņas procedūras.
  • aptaukošanos 2.-3. pakāpē (ķermeņa masas indekss virs 35-40 kg/m2).
  • nepietiekamu svaru (ķermeņa masas indekss zem 18 kg/m2)

Izmeklēšana pirms nieres transplantācijas

Bieži vien pacientiem ar hronisku nieru slimību ir blakus slimības vai komplikācijas hroniskas nieru slimības dēļ. Tādēļ pirms iekļaušanas nieres transplantācijas gaidīšanas sarakstā ir nepieciešama plaša izmeklēšana, lai izvērtētu ieguvumus un riskus no nieres transplantācijas, kā arī novērtētu veselības stāvokli un diagnosticētu un attiecīgi ārstētu slimības, kas varētu nākotnē ietekmēt nieres transplantātu. To, vai Jūs esat piemērots kandidāts nieres transplantācijai, izvērtē ārstu konsīlijs, kurš sastāv no nefrologa, ķirurga-transplantologa un anesteziologa. Pēc nepieciešamības tiek pieaicināti arī citi specialisti atbilstoši Jūsu pamatslimībai vai blakus slimībām, piem., kardiologs, pulmonologs, infektologs utt.

Izmeklējumi, kas ir jāveic pirms nieres transplantācijas (to nozīmē Jūsu ārstējošais nefrologs vai ģimenes ārsts):

  • asins analīzes un urīna analīzes atbilstoši nieres transplantācijas recipienta kartei,
  • elektrokardiogramma (EKG),
  • ehokardiogrāfija (ehoKG)
  • veloergometrija (veloEM)vai koronarogrāfija
  • rentgenogrāfiju plaušām,
  • plaušu funkcionālie testi – spirogrāfija,
  • vēdera dobuma orgānu ultrasonogrāfija,
  • ezofagogastroduodenoskopija,
  • datortomogrāfija vai doplerogrāfija iegurņa asinsvadiem,
  • nepieciešams oftalmologa, otorinolaringologa un stomatologa slēdziens, ka nav kontrindikāciju nieres transplantācijai,
  • sievietēm ginekologa slēdziens, ka nav kontrindikāciju nieres transplantācijai;
  • vīriešiem – PSA noteikšana, pēc nepieciešamības urologa slēdziens,
  • psihiatra/narkologa konsultācija, ja Jums iepriekš ir bijusi alkohola atkarība, narkotiku lietošana, depresīvi stāvokļi.

Izmeklējumi rezultāti ir jāievada recipienta kartē. To var izdarīt gan Jūsu uzraugošais nefrologs, gan Jūsu ģimenes ārsts.

Papildus šiem izmeklējumiem ārstu konsīlijā pirms nieres transplantācijas Jums var tikt nozīmēti vēl izmeklējumi, ja kādā no iepriekš minētiem izmeklējumiem vai analīzēm ir novirzes normas. Ja ārstu konsīlijs lems, ka Jūs esat piemērots kandidāts nieres transplantācijai, tad Jūs tiksiet uzņemts nieres transplantācijas gaidīšanas sarakstā.

Uzraudzība pirms nieres transplantācijas

Kad ārstu konsīlijs ir pieņēmis lēmumu un pacients ir piemērots nieres transplantācijai, pacients paraksta informētu piekrišanu un tiek iekļauts nieres transplantācijas gaidītāju (recipientu) sarakstā. Pacientam pēc tam PSKUS laboratorijā ir jānodod asins paraugs saderības noteikšanai ar potenciālo donoru nākotnē. Neskatoties uz to, ka Jūs esat apstiprināts nieres transplantācijas gaidīšanas sarakstā, Jums ik 3 mēnešus atkārtoti jāiziet daži no izmeklējumiem (asins un urīna analīzes, elektrokardiogramma) un ārstu konsīlijs PSKUS, jo tiek izvērtēts, vai nav attīstījusies jauna infekcija, ir parādījušās kādas no hroniskas nieru slimības komplikācijām vai kādas citas slimības, kas var ietekmēt nieres transplantācijas rezultātus. Līdz ar to šīs slimības var laicīgi atklāt un ārstēt pirms tiek veikta nieres transplantācija.

Atrodoties nieres transplantācijas gaidīšanas sarakstā, visi izmeklējumi ir derīgi vienu gadu, izņemot asins un urīna analīzes un elektrokardiogramma, kuras jāatkārto uz katru ārstu konsīliju. Tomēr, ja Jums parādās jaunas sūdzības vai izmaiņas jau izdarītajos izmeklējumos, tad Jums var tikt nozīmēts atkārtot kādu no izmeklējumiem arī ātrāk. Pastāvīgi ir jāturpina lietot nozīmētie medikamenti, jāievēro sniegtās rekomendācijas par uzturu un dzīvesveidu.

Pacientiem, kuri ir nieres transplantācijas gaidītāju sarakstā, jābūt vakcinētiem pēc valsts imunizācijas plāna, papildus jāvakcinējas pret vīrushepatītu B, pneimokokiem un ik sezonu pret gripu un SARS-CoV-2 , kā arī citām infekcijas slimībām, ja tas noteikts individuāli.

PIRMS nieres transplantācijas

Atrašanās nieres transplantācijas gaidītāju sarakstā nozīmē, ka jebkurā brīdī pacients var saņemt zvanu par gaidāmu nieres transplantāciju. Atrašanās laiks nieres transplantācijas gaidīšanas sarakstā ir dažāds un atkarīgs no atbilstoša donora un pacienta saderības. Tās var būt dienas, nedēļas vai pat vairāki gadi. Telefonam vienmēr ir jābūt ieslēgtam un pacientam sazvanāmam. Ja recipientu nevar sazvanīt, vienmēr cenšamies zvanīt tuviniekiem, kuru kontakttālrunis ir norādīts. Kamēr Jūs atrodaties nieres transplantācijas gaidīšanas sarakstā, lūdzam Jūs neceļot ārpus Latvijas.

Jāņem vērā, ka parasti uz nieres transplantāciju izsauc par vienu potenciālo recipientu vairāk nekā ir mirušā donora nieres. Tas ir tādēļ, ka, veicot analīzes stacionārā pirms transplantācijas, var tikt atklāta kāda infekcija vai cita problēma, kas neļauj veikt nieres transplantāciju. Jūs telefoniski ārsts brīdinās par šādu iespēju.

Nieres transplantācijas recipientam ar personīgo transportu jāierodas PSKUS Neatliekamās medicīnas centrā tuvākajā iespējamajā laikā. Līdzi jāņem:

  • personu apliecinošs dokuments;
  • iepriekšējā medicīniskā dokumentācija;
  • lietotie medikamenti (medikamenti asinsspiediena mazināšanai, eritropoēzi stimulējošie līdzekļi (šprices), dzelzs preparāti, fosfora saistošie preparāti un citi specifiski medikamenti, kas Jums ir nozīmēti) un to saraksts;
  • personīgie higiēnas piederumi un maiņas apģērbs.

Vairumā gadījumu kopš Jums zvanīja ārsts, Jūs nedrīkstat ēst un dzert, lai sagatavotos nieres transplantācijas operācijai un anestēzijai.

Ierodoties slimnīcā, Jūs apskatīs nefrologs un pēc nepieciešamības citi specialisti, tiek veikti laboratoriskie izmeklējumi, radioloģiskie izmeklējumi, lai pārliecinātos par Jūsu veselības stāvokli un gatavību nieres transplantācijai.

PĒC nieres transplantācijas

Pēc nieres transplantācijas operācijas operāciju zālē Jūs tiksiet pārvests uz nodaļu. Jums būs ievietots perifērais vēnas katetrs, kurā tiks ievadīti vairāki medikamenti (imūnsupresīvie, atsāpināšana, urīndzenošie un citi infūzi pēc indikācijām). Tāpat nieres transplantācijas laikā Jums tiks ievietota drena, lai novērotu iespējamos izdalījumus no operācijas brūces, un urīnpūšļa katetrs, lai sekotu izdalītajam urīna daudzumam. Drenu no operācijas brūces izņem vidēji 2. dienā pēc operācijas. Urīnpūšļa katetru izņem visbiežāk 5. dienā pēc operācijas. Atrašanās ilgums stacionārā pēc nieres transplantācijas ir ļoti individuāls un atkarīga no vairākiem faktoriem. Par to Jūs informēs Jūsu ārstējošais nefrologs. Hemodialīzes katetru izņems šīs stacionēšanas laikā, kad veikta nieres transplantācija. Peritoneālo dialīzes katetru evakuē apmēram vienu mēnesi pēc nieres transplantācijas.

Pēc nieres transplantācijas Jums obligāti būs jālieto imūnsupresīvie medikamenti, lai nenotiktu transplantētās nieres atgrūšana. Ja Jūs izlaidīsiet kaut vai vienu medikamenta lietošanas reizi, tad sekas var būt neatgriezeniskas! Jūsu ārstējošais nefrologs nozīmēs Jums piemērotos imūnsupresijas medikamentus un izstāstīs Jums personīgi par lietošanas režīmu. Pēc nieres transplantācijas Jums būs jālieto arī antibiotiķis, lai novērstu infekcijas risku, kā arī dažkārt pēc individuālām indikācijām ir jāsaņem pretvīrusu terapija. Nefrologs pārskatīs Jūsu iepriekš lietotos medikamentus un nozīmēs, kā tie jālieto un vai vispār jālieto arī turpmāk.

Pēc izrakstīšanās no slimnīcas Jums būs jāierodas uz kontroles vizītēm pie uzraugošā nefrologa PSKUS vai pēc Jūsu dzīvesvietas (sākumā ik nedēļu, pēc tam pakāpeniski retāk – ik mēnesi, ik 3 mēnešus). Ārstējošais nefrologs stacionārā ar Jums pārrunās, kur būs šī uzraudzība un arī norādīs konkrētu ārstējošā nefrologa vārdu un uzvārdu, vietu un laiku, kad ir jāierodas uz pirmo kontroli.

Pēc nieres transplantācijas var attīstīties sarežģījumi saistībā ar pašu operāciju, piemēram, asiņošana, urīna sūce, šuvju nesaturēšana, tomēr būtiskākie sarežģījumi pēc transplantācijas saistīti ar imūnsupresīvo terapiju, kas nepieciešama, lai recipienta organisms neatgrūstu nieri. Biežākās komplikācijas ir infekcijas, gan bakteriālas, gan vīrusu, gan sēnīšu, gan iespējama akūta transplantāta atgrūšana (pārstādītās nieres nepieņemšana). Ilgtermiņā var paaugstināties onkoloģisko slimību risks, saglabājas infekciju risks un parādās hroniskas atgrūšanas vai medikamentu toksicitātes risks, kuru rezultātā veidojas hroniskā  nieru slimība transplantātā un atkal var būt nepieciešama dialīze. Ļoti svarīgi ir, lai Jūs lietotu tieši tos imūnsupresīvos medikamentus, tieši tajās devās un laikos, kādus Jums ir nozīmējis uzraugošais nefrologs. Imūnsupresīvie medikamenti mazina iespējamo nieres transplantāta atgrūšanas risku, bet tie paaugstina risku saslimt ar dažādām infekcijām, tādēļ īpaši svarīga būs urīnceļu higiēnas ievērošana. Kā arī ļoti būtiska ir ikgadēja vakcinācija pret gripu. Imūnsupresīvie medikamenti var paaugstināt risku saslimt ar ļaundabīgiem audzējiem, tādēļ svarīga ir ikgadēja profilaktiska izmeklējumu veikšana, lai laicīgi atklātu onkoloģiskās slimības.

Nieres transplantācijas rezultāti

Nieres transplantācijas rezultāti ir atkarīgi no ļoti daudziem gan donora, gan recipienta faktoriem, bet visciešāk nieres transplantāta funkcionēšanas ilgums ir atkarīgs no pacienta līdzestības ārstēšanai pēc transplantācijas. Neskatoties uz to, ka Jūs jutīsieties pilnīgi vesels, Jums būs jālieto imūnsupresīvie medikamenti vismaz divas reizes dienā visus gadus pēc operācijas, kamēr vien nieres transplantāts funkcionēs. Vidēji nieres transplantāts funkcionē 10 gadus pēc nieres transplantācijas no miruša donora un vidēji 20 gadus pēc nieres transplantācijas no dzīva donora. Pēc transplantāta bojāejas pacients turpina dzīvot, ja tiek atsākta hemodialīze vai peritoneālā dialīze. Iespējama ir arī atkārtota nieres transplantācija, gan otro, gan trešo reizi. Nieru transplantācijas rezultātus var apskatīties dažādos Eiropas un Amerikas Savienoto valstu reģistros.