Pieraksta tālrunis: 67069280
Iestatījumi
Fonta izmērs
Kontrasts

AAGA un pneimonologa konsultācija pacientiem, kuriem nepieciešama skābekļa terapija mājās

Arteriālo asiņu gāzu analīze (AAGA)  ir metode, ar kuras palīdzību mēra arteriālo asiņu pH, skābekļa un ogļskābās gāzes parciālo spiedienu un bikarbonātu līmeni.

Ambulatora arteriālo asiņu gāžu analīze nozīmējama pacientiem, kuriem nepieciešama hroniska skābekļa terapija mājās. Visbiežāk hroniska skābekļa terapija mājās nepieciešama pacientiem ar smagu HOPS, difūzām plaušu slimībām, pulmonālu hipertensiju un citām slimībām.

Skābekļa koncentratoru ārpus ārstniecības iestādēm par valsts budžeta līdzekļiem paredzēts nodrošināt šādām pilngadīgām personām:

  • ar hronisku elpošanas nepietiekamību, ja PaO2 ≤ 7,3 kPa (≤ 55 mmHg);
  • ar hronisku elpošanas nepietiekamību, ja PaO2 ≤ 8,0 kPa (≤ 60 mmHg) un personai diagnosticēta:
    • respiratora vai kardiāla slimība ar sekundāru policitēmiju (hematokrīts ≥ 55 %) vai pulmonālu hipertensiju, vai perifērām tūskām, vai nakts hipoksēmiju (SpO2 < 90 % vairāk nekā 30 % no miega perioda);
    • pulmonāla hipertensija.

Pacients uz arteriālo asiņu gāzu analīzi jānosūta divas reizes ar ≥ 3 nedēļu starplaiku slimības remisijas periodā. Ja pacients atbilst hroniskas mājas skābekļa terapijas indikācijām, pneimonologs pēc otrās arteriālo asiņu gāzu analīzes uzreiz izrakstīs nosūtījumu koncentratora iegādei, kā arī rekomendēs  nepieciešamo skābekļa plūsmu, un lietošanas ilgumu (stundas diennaktī). Nepieciešamības gadījumā tiks nozīmēti arī papildus izmeklējumi.

Nosūtījumu hroniskai skābekļa terapijai mājās var izsniegt arī kardiologs.

Vairāk informācija par skābekļa koncentratora saņemšanas kārtību pēc nosūtījuma saņemšanas pieejama Labklājības ministrijas tīmekļvietnē www.lm.gov.lv un VSAI “Nacionālā rehabilitācijas centra “Vaivari” Tehnisko palīglīdzekļu centra” tīmekļvietnē www.vtpc.lv.

Lai pierakstītos uz AAGA, lūdzam, zvanīt uz vienoto pieraksta tālruni 67069280