Pieraksta tālrunis: 67069280
Iestatījumi
Fonta izmērs
Kontrasts

VPP 3: Veselības aprūpes pakalpojumu kvalitātes novērtējums

 

Projekta nosaukums: Veselības aprūpes pakalpojumu kvalitātes novērtējums, kardiovaskulārās un onkoloģijas mirstības mazināšana pacientiem ar perifēro asinsvadu patoloģiju multidisciplinārā komanda

(Nr. VPP-VM-Sabiedrības_Veselība-2023/3-0004)

Projekta īstenošanas periods: 27.12.2023. - 26.12.2025.

Projekta idejas apraksts: Projektā plānots īstenot valsts pētījumu programmas "Sabiedrības veselība" izvirzītā uzdevuma "Attīstīt jaunas zināšanas, pieejas un metodes profilaktiski un medicīniski novēršamās mirstības mazināšanai no neinfekcijas slimībām" trīs apakšuzdevumus: 1) noskaidrot medicīniski novēršamas mirstības mazināšanas iespējas pacientiem ar kardiovaskulārajām saslimšanām; 2) veikt stacionāro veselības aprūpes pakalpojumu kvalitātes salīdzinošo novērtējumu ārstniecības iestādēs prioritārajās jomās (sirds-asinsvadu, onkoloģijas, māte-bērns) ņemot vērā sniegto pakalpojumu un speciālistu darba apjomu un citus kritērijus; 3) radīt un validēt instrumentu savlaicīgai pēcdzemdību depresijas risku identificēšanai Latvijas populācijā.  Projekta apakšuzdevumi izvēlēti, ņemot vērā šī brīža aktualitātes Latvijas veselības sistēmā. Lai risinātu izvēlētos uzdevumus, projektam izvirzīts mērķis - radīt jaunas zināšanas un risinājumus, lai uzlabotu slimību profilakses un veselības aprūpes kvalitāti un pieejamību, kā arī stiprinātu veselības aprūpes sistēmas efektivitāti un izturību.

Projekta kopsumma: EUR 998551,00

Projekta finansējums: Latvijas Zinātnes padome

Projekta sadarbības partneri: Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca, Latvijas Universitāte, Veselības inspekcija

Projekta vadītājs: Prof. Dainis Krieviņš

 

 

 

 

 

 

Informācija par projekta īstenošanas progresu:

WP1: Noskaidrot medicīniski novēršamas mirstības mazināšanas iespējas pacientiem ar kardiovaskulārajām saslimšanām.

30.06.2024.

Sagatavots pētījuma protokols, kas ietver pacienta piekrišanas, sagatavotie dokumenti iesniegti apstiprināšanai Ētikas komitejā un ir saņemts  Ētikas komitejas apstiprinājums. Papildus tam pētījums iekļauts pasaules pētījumu reģistrā (ClinicalTrials.gov), ar Nr. NCT06250790. Izveidotas multidisciplināras komandas pētījuma veikšanai un uzraudzībai. Atbilstoši Datu vadības plānam izveidota elektroniskā datu bāze pētījuma datu uzkrāšanai un analīzei. Veikta iepirkumu procedūra un noslēgts līgums par koronārās datortomogrāfijas datu apstrādi ar FFRct tehnoloģiju. Izstrādāts pacientu izmeklēšanas protokols atbilstošas koronārās datortomogrāfijas veikšanai un protokols onkoloģisko patoloģiju skrīningam.

Uzsākta pacientu iekļaušana pētījumā, uz šo brīdi pētījumā iekļauti 102 pacienti Paula Stradiņa KUS un Rīgas Austrumu KUS randomizējot pētījuma un salīdzinošajā grupā. Pacienti saņēmuši visas pētījumā paredzētās pētījuma manipulācijas, tajā skaitā 18 pacientiem veiktas sirds-asinsvadu revaskularizācijas operācijas.

Lai informētu un iekļautu starptautiskos medicīnas centrus pētījumā, projekta grupa uzstājusies Eiropas vadošajos starptautiskajos asinsvadu forumos: European Society for Cardiovascular Surgery (Stambula, Turcija), Francijas asinsvadu ķirurģijas kongresā (Montpellier Francija) un Portugāles asinsvadu ķirurģijas kongresā (Lisabona, Portugāle). Veikta publikācija vadošajā Eiropas asinsvadu ķirurģijas zinātniski citējamā žurnālā (European Journal of Vascular and Endovascular Surgery).

 

31.12.2024.

Turpinās pacientu iekļaušana pētījumā, līdz šim pētījumā ir iekļauti 205 pacienti Paula Stradiņa KUS un Rīgas Austrumu KUS, randomizējot pētījuma un salīdzinošajā grupā. Pacienti saņēmuši visas pētījumā paredzētās pētījuma manipulācijas. Papildus tam 38 pacientiem pētījuma ietvaros atklātas citas saslimšanas un 35 pacientiem veiktas sirds-asinsvadu revaskularizācijas operācijas, bet trīs pacientiem sirds un asinsvadu šuntēšanas operācijas mākslīgās asinsrites apstākļos.

 

31.03.2025.

Turpinās pacientu iekļaušana pētījumā, līdz šim pētījumā ir iekļauti 285 pacienti Paula Stradiņa KUS un Rīgas Austrumu KUS, randomizējot pētījuma un salīdzinošajā grupā. Pacienti saņēmuši visas pētījumā paredzētās pētījuma manipulācijas.

 

WP2: Veikt stacionāro veselības aprūpes pakalpojumu kvalitātes salīdzinošo novērtējumu ārstniecības iestādēs prioritārajās jomās.

30.06.2024.

Atbilstoši projekta mērķim ir izveidotas trīs ekspertu un pētnieku komandas trīs jomās: sirds-asinsvadu veselība, onkoloģija, māte-bērns. Sagatavots pētījuma protokols, sagatavotie dokumenti iesniegti apstiprināšanai Ētikas komitejā un ir saņemts  Ētikas komitejas apstiprinājums. Panākta vienošanās ar Rīgas Austrumu klīnisko universitātes slimnīcu un Rīgas Dzemdību namu par pētījuma īstenošanu. Izstrādāti kritēriji, pēc kuriem vērtēt stacionāro veselības aprūpes pakalpojumu kvalitāti trīs jomās: sirds-asinsvadu veselība, onkoloģija, māte-bērns. Sagatavotas trīs datu bāzes ar iegūto informāciju no pacientu medicīnas dokumentācijas atbilstoši izstrādātājiem kritērijiem par visām trim pētāmām jomām.  Veikts statistiskais  aprēķins par pacientu slimību vēsturu izlasi atbilstoši medicīnas iestāžu līmeņiem un trīs analizējamajām jomām. Ar Nacionālā Veselības dienesta palīdzību ir identificētas 1300 analizējamās medicīnas dokumentācijas vienības, no tām 500 slimību vēstures pacientiem ar miokarda infarktu; 500 slimību vēstures pacientiem ar zarnu trakta vēzi; 300 dzemdību vēstures sievietēm ar spontānām vaginālām vienaugļa dzemdībām ≥37 grūtniecības nedēļās. Pieprasītas identificētās medicīnas dokumentāciju vienības izsniegšanai: A) Veselības inspekcijas ārstiem datu vākšanai un ievadei datu bāzē IV, III, II līmeņa medicīnas iestādēs; B) V līmeņa medicīnās iestāžu ārstiem un rezidentiem datu vākšanai un ievadei datu bāzē V līmeņa medicīnas iestādēs. Nodrošinātas apmācības pētnieku komandām 3 jomās par datu vākšanas un ievades principiem datu bāzēs. Ir uzsākta datu vākšana un ievade visās 3 jomās.

 

31.12.2024

Ir izanalizētas 500 slimību vēstures sirds-asinsvadu slimību jomā, 300 slimību vēstures māte-bērns veselības jomā, kā arī turpinās darbs pie slimību vēsturu analīzes onkoloģijas jomā. Iegūtie dati ir savadīti datu bāzēs. Katrā slimību jomā pētnieku komanda ir definējusi kritērijus un to kombinācijas datu statistiskajai analīzei, lai konstatētu veselības aprūpes kvalitātes trūkumus un stiprās puses.

 

31.03.2025

Ir noslēgusies visu slimību vēsturu analīze visās trīs jomās – 500 sirds-asinsvadu slimību jomā, 500 onkoloģijas jomā, 300 māte-bērns veselības jomā. Ir uzsākta datu statistiskā analīze pēc definētajiem kritērijiem un to kombinācijām.

 

WP3: Radīt un validēt instrumentu savlaicīgai pēcdzemdību depresijas risku identificēšanai Latvijas populācijā.

30.06.2024.

Atbilstoši projekta mērķim ir izveidota ekspertu un pētnieku komanda. Sagatavots pētījuma protokols, un pacientu informētās piekrišanas forma, sagatavotie dokumenti iesniegti apstiprināšanai Ētikas komitejā un ir saņemts Ētikas komitejas apstiprinājums. Panākta vienošanās ar Rīgas Dzemdību namu un citām slimnīcām par pētījuma īstenošanu. Izstrādāts instruments pēcdzemdību depresijas risku identificēšanai Latvijas populācijā, balstoties uz citu valstu pieredzi un ekspertu ieteikumiem. Izveidotas vadlīnijas intervēšanas procesam (Standard Operational Procedures, SOPs). Nodrošinātas apmācības pētnieku komandai par intervēšanas procesu atbilstoši izstrādātiem SOPs un datu ievades principiem datu bāzē.

 

31.12.2024.

Ir veikta 400 respondentu intervēšana, dati anonimizētā veidā apkopoti un ievadīti datu bāzē. Pētnieku komanda ir izvirzījusi uzdevumus datu statistiskajai analīzei.

 

31.03.2025.

Ir uzsākta datu statistiskā analīze.

 

WP4: Projekta vadības aktivitātes.

Sagatavoti visi nepieciešamie administratīvie dokumenti, lai nodrošinātu projekta īstenošanas uzsākšanu Slimnīcā un pie sadarbības partneriem. Sagatavots projekta datu vadības plāns. Sagatavots projekta komunikācijas plāns un sāktas ieviest tajā paredzētās aktivitātes. Katru mēnesi notiek projekta vadības komandas ikmēneša sanāksmes, lai sekotu līdzi projekta uzraudzības progresam.