Pieraksta tālrunis: 67069280
Iestatījumi
Fonta izmērs
Kontrasts

VPP 1: Latvijas iedzīvotāju veselībpratības novērtēšana un pilnveidošana

 

Projekta nosaukums: Latvijas iedzīvotāju veselībpratības novērtēšana un pilnveidošana: uz populāciju orientētās informatīvas izglītošanas platformas izstrāde un validācija dzīvesveida saistīto risku izpētei un uzraudzībai.

(Nr. VPP-VM-Sabiedrības_Veselība-2023/1-0003)

Projekta īstenošanas periods: 27.12.2023. - 26.12.2025.

Projekta idejas apraksts: Projekta mērķis ir izpētīt veselības pratību ietekmējošos faktorus Latvijā, un sniegt rīcībpolitikas ieteikumus. Lai šo mērķi sasniegtu, projektā izvirzīti vairāki uzdevumi: 1) Veikt populācijas pētījumu par Latvijas iedzīvotāju veselības pratības līmeni; 2) Noteikt svarīgākos faktorus, kas ietekmē/saistīti ar veselības pratību (t.sk. ierobežojošos faktorus un traucējošos) un identificēt riska grupas; 3) Veikt populācijas pētījumu par aktuāliem pacientu tiesību jautājumiem un fokusgrupu diskusijas ar dažādām ieinteresētajām pusēm, lai stiprinātu pacientu tiesības. Pētījums tiek veikts izmantojot trīs metodes: 1) sabiedrības aptauja, 2) fokusgrupas. 3) anketēšana tiešsaistes digitālā platformā.

Projekta kopsumma: EUR 300 000,00 Projekta finansējums: Latvijas Zinātnes padome

Projekta sadarbības partneri: Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca, Latvijas Universitāte

Projekta vadītājs: Valdis Pīrāgs

 

 

 

 

Informācija par projekta īstenošanas progresu:

WP1: Aptauju un dzīvesveida rekomendāciju izstrāde.

30.06.2024.

Sagatavots pētījuma protokols, sagatavotie dokumenti iesniegti apstiprināšanai Ētikas komitejā un ir saņemts  Ētikas komitejas apstiprinājums. Sagatavoti dokumenti iepirkuma veikšanai, veikts iepirkums, uzsākta faktiskā pētniecības pasākumu īstenošana. Tika sagatavota aptaujas anketa klātienes anketēšanai un aptaujām digitālajā platformā, balstoties uz jau validētiem rīkiem. Tika uzsākts darbs pie dzīvesveida rekomendāciju izstrādes.

 

31.12.2024.

Notika fokusa grupu plānošana un izveidots diskusiju plāns. Turpinājās darbs pie dzīvesveida rekomendāciju izstrādes.

 

31.03.2025.

Turpinājās darbs pie dzīvesveida rekomendāciju izstrādes.

 

WP2: Populācijas iesaiste caur klātienes anketēšanu un digitālo platformu. Dzīvesveida rekomendāciju sniegšana.

30.06.2024.

Veiktas divas iepirkuma procedūras, kuru ietvaros iepirkts klātienes aptaujas nodrošinātājs SIA SKDS un iegādāta licence digitālās platformas izmantošanai pētījuma laikā – SIA Longenesis. SIA SKDS veica reprezentatīvu klātienes aptauju Latvijas populācijā. Pētījumā piedalījās 1133 respondenti no dažādiem Latvijas reģioniem. Tika iegūta anonīmu datu kopa turpmākai analīzei WP4 ietvaros.

 

31.12.2024.

Pētniekiem tika nodrošināta iespēja pārvaldīt digitālo anketu saturu, pievienot un rediģēt projekta aprakstus, uz dalībniekiem vērstas aktivitātes, ieskaitot piekrišanas dokumentus, anketas, kā arī pārskatus un to veidošanas kalkulācijas loģiku.

Dalībniekiem tika nodrošināts autorizācijas modelis ar drošu elektronisko parakstu, kas deva iespēju pārskatīt piekrišanu dalībai pētījumā, parakstīt to, kā arī anulēt dalību pētījumā, ja tas būtu nepieciešams.

Notika anketu jautājumu un personalizēto pārskatu ievietošana digitālajā platformā.

 

31.03.2025.

Datu iegūšanas procesa pilnveide.

 

WP3: Pacientu tiesību stiprināšana.

30.06.2024.

Tika veikta pacientu tiesību aptaujas anketas izstrāde. Tika izstrādāti fokusgrupu jautājumi un veiktas 2 fokusgrupu diskusijas no 6 plānotajām. Veiktajās fokusgrupu intervijās piedalījās pacientu organizāciju pārstāvji, rīcībpolitikas veidotāji, juristi un sociālais darbinieks.

 

31.12.2024.

Tika veikts apkopojums par Latvijā notikušajiem pētījumiem par pacientu tiesību jautājumiem. Tika veiktas 4 fokusgrupu diskusijas no 6 plānotajām.

 

31.03.2025.

Ir uzsākta pētījuma gala ziņojuma rakstīšana un rekomendāciju izstrāde par pacientu tiesību sadaļu un publikācijas manuskripta sagatavošana.

 

WP4: Epidemioloģisko datu statistiskā analīze.

30.06.2024.

Sagatavots statistisko datu analīzes plāns.

 

31.12.2024.

Uzsākta epidemioloģisko datu statistiskā analīze.

 

31.03.2025.

Epidemioloģisko datu statistiskā analīze ir noslēgusies.

 

 

WP5: Diseminācija un komunikācija

30.06.2024.

Uzsākts darbs pie komunikācijas plāna izveides projektam gan veselībpratības platformas, gan pacientu tiesību sadaļai, lai nodrošinātu projekta atpazīstamību un veicinātu dalībnieku iesaisti pētījumā, bet jau šobrīd informācija par projektu tiek izplatīta Latvijas sabiedrībā.

 

31.12.2024.

Tika veikti pasākumi sabiedrības informēšanai par iespēju iesaistīties pētījumā un iegūt personalizētus ieteikumus dzīvesveida uzlabošanai.

 

31.03.2025.

26.martā Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā tika organizēta Veselībpratības diena sabiedrībai, kur veselības aprūpes eksperti dalījās pieredzē un zināšanās par to, kā dzīvot ilgāk veselīgāk un kvalitatīvāk.