EU4Health vienotās rīcības “Vēža Ekspertīzes tīkla izveide” jeb JANE-2 uzsākšana
Apvienojot inovācijas un ekspertīzi, tiks radīti septiņi jauni tīkli, ar kuru palīdzību paredzēts stiprināt ES veselības nozari, aptverot pēc iespējas plašākas onkoloģisko pacientu vajadzības visā Eiropas Savienībā.
28.-29.11.2025. Milānā, Itālijā norisēja projekta “Vēža Ekspertīzes tīkla izveide” (projekta akronīms JANE-2) atklāšanas pasākums.
Projekta mērķis:
JANE-2 projektā ir paredzēts izstrādāt septiņus jaunus, savstarpēji vienotus Ekspertīzes tīklus, kuros piekļuve paredzēta gan pacientiem, gan ārstējošajam personālam. Paredzēts, ka ar šo tīklu palīdzību tiks sekmēta un uzlabota dzīves kvalitāte gan cīņā ar vēzi, gan pēc tam, kad tas uzveikts.
Projekta apraksts:
Ekspertīzes tīkli aptvers sekojošas jomas:
1. kompleksi un vājas prognozes vēža saslimšanas gadījumi;
2. paliatīvā aprūpe;
3. vēža pārslimošana;
4. personalizēta primārā/sekundārā profilakse;
5. omikas tehnoloģijas;
6. augsto tehnoloģiju medicīnas resursi;
7. pusaudžu un gados jaunu cilvēku saslimšana vēzi.
Šie ir tikai daži no aktuālākajiem virzieniem mūsdienu onkoloģijā, kuriem nepieciešama sinhronizācija visā ES līmenī. Ir jāveicina sadarbība starp veselības un pētniecības iestādēm, kā arī jāveic zinātnisko un tehnoloģisko resursu savienošana. Šo arvien pastāvošu izaicinājumu priekšā būtiska loma būs labi funkcionējošiem veselības tīkliem, kuri aptvers ik katru no augstāk minētajiem virzieniem.
Vājas prognozes vēža saslimšanas gadījumi jau pēc noklusējuma ir ļoti izaicinoši. Šajos tīklos jo īpaša uzmanība tiks pievērsta gan saslimšanas gadījumiem ar retas formas vēzi, gan, piemēram, saslimšanas gadījumiem ar aizkuņģa dziedzera vēzi. Savukārt paliatīvās aprūpes tīkls tiks vērsts uz pacientu dzīves kvalitātes uzlabošana pēc pārslimota vēža. Tajā tiks aptvertas visu vēža pacientu vajadzības, taču jo īpaša uzmanība tiks vērsta slimības spektra galējām pusēm.
Personalizētā primārā un sekundārā profilakse varētu veiksmīgi attīstīties pateicoties omikas tehnoloģijām, ar kuru palīdzību varētu tikt mainītas vēža profilakses pieejas, piemēram, pārejot no populācijā-balstīta skrīninga metodes uz agrīnu diagnostiku, pamatojoties uz individuālu pieeju.
Omikas un augsto tehnoloģiju resursi savukārt saskaras ar izaicinājumiem tehnoloģiju pārnesē – brīdī, kad medicīnas tehnoloģijas vairs netiek izmantotas tikai pētniecības vajadzībām, bet arī ārstniecības, tomēr tās joprojām nav daļa no standartizētas veselības aprūpes. Tāpat lieli izaicinājumi pastāv arī piekļuvei dažādām inovācijām.
Pusaudži un jaunieši ar onkoloģiskām saslimšanām bieži saskaras ar psiholoģiska un sociāla rakstura problēmām, ko nepieciešams risināt.
Šie jaunie ekspertīzes tīkli sniegs pienesumu, kas būs vērtīga visai Eiropas onkoloģijas kopienai, tā piemēram: pieeju klīniskās prakses vadlīnijām un ieteikumiem, aprūpes kvalitātes kritērijiem, veselības aprūpes un ekonomikas modeļiem, izglītības atbalstam, pētniecības veicināšanai, pacientu aizstāvības atbalstam, politiskās aizstāvības atbalstam, u.c.
Eiropas veselības un dzīvnieku labturības komisārs Olivērs Vārheji sacīja:
"Šī ir viena no lielākajām vienotajām rīcībām onkoloģijas jomā, ko finansē ES4Health programma, kopsummā 40,5 milj eiro vērtībā. Pirmajā fāzē tika noteikti šie septiņi ekspertīzes tīklu virzieni, bet, nu, otrā fāze tos ieviesīs dzīvē. Šie tīkli apvienos labākos prātus un ekspertīzi, veicinot progresu jomās, kas ir svarīgas pacientiem. Tie nodrošinās pakalpojumus, veicinās izglītību un atbalstīs pētniecību."
Šo Ekspertīzes tīklu ieviešana noritēs vienlaicīgi ar Eiropas Visaptverošo vēža centru tīkla (EUnetCCC) izveidi, kuru koordinē Francija citas vienotas rīcības ietvaros. Visi šie jaunie tīkli papildinās reto vēža gadījumu Eiropas References tīklus, kas tika izveidoti 2017. gadā vienlaikus ar Eiropas references tīkliem, kas nav saistīti ar neoplazmas retiem saslimšanas gadījumiem.
Ekspertīzes tīklu izveide palīdzēs īstenot Eiropas vēža uzveikšanas plānā ietvertos ieteikumus, kuru starpā ES ir nospraudusi ļoti ambiciozus mērķus - līdz 2028. gada beigām izveidot divpadsmit pastāvīgus veselības tīklus onkoloģijā.
Tieši šī iemesla dēļ JANE-2 īstenošanas laikā tiks pievērsta arī īpaša uzmanība tam, lai apzinātu visas grūtības un šķēršļus, kas varētu kavēt veselības tīklu potenciāla pilnīgu izmantošanu ES.
JANE-2 koordinators Paolo G. Kasali sacīja:
"Veselības tīkli ir būtisks instruments, lai par zemākām izmaksām nodrošinātu labākos veselības aprūpes pakalpojumus ikvienam pacientam. Mēs ceram, ka šo četru gadu laikā būsim izveidojuši stabilus ES veselības tīklus, kas sniegs labākos rezultātus veselības aprūpē."
Granta līgums: |
Nr. 101183265 |
Finansējuma avots: |
Eiropas Komisijas veselības programma/ EU4Health
|
Finansējuma apjoms: |
Kopējais budžets 50,6 miljoni EUR / Stradiņu slimnīcas budžets 451 540 EUR |
Eiropas Komisijas atbalsta intensitāte: |
80% |
Ieviešanas periods: |
48 mēneši / 01.11.2024.-31.10.2028.
|
Partneri: |
Koordinators - Fondazione IRCCS Instituto Nazionale Dei Tumori (Itālija) / Kopumā iesaistīts 121 partneris no 29 Eiropas Savienības valstīm |
Vadošais partneris Latvijā |
Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca |
Nacionālie partneri: |
Rīgas Stradiņa universitāte, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca, Latvijas Universitāte |
LĪdzfinansē ES. Izskanējušie viedokļi un uzskati ir tikai autora(-u) pausti un neatspoguļo ne ES, ne HaDEA uzskatus. Ne ES, ne finansējumu piešķīrusī iestāde nenes atbildību par rakstā pausto.