Pieraksta tālrunis: 67069280
Iestatījumi
Fonta izmērs
Kontrasts

Stradiņa slimnīcā noritējušas sirds operāciju paraugstundas

05.07.2024

Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā (Stradiņa slimnīca) notika starptautisks invazīvās kardioloģijas un sirds ķirurģijas kongress Baltic Summer 2024, pulcējot invazīvos kardiologus, sirds ķirurgus un elektrofiziologus no dažādām valstīm, lai praksē un diskusijās dalītos pieredzē.

Ikgadējais Baltijas vasaras kongress Baltic Summer ir kļuvis par tradicionālu tikšanās vietu Latvijas un citu Baltijas valstu invazīvajiem kardiologiem, sirds ķirurgiem, elektrofizologiem, ģimenes ārstiem un medicīnas māsām, kur klātesošie divu dienu garumā dalās ar jaunākajām zināšanām, tendencēm un pieredzi, lai izglītotu un informētu kolēģus, stiprinot sirds un asinsvadu slimību ārstēšanas ekspertu komandu Baltijas valstīs. Pirmā kongresa diena tika veltīta praktiskam darbam operācijās, savukārt otrā diena – jaunu zināšanu un pieredzes prezentācijām un  diskusijām.

Kā katru gadu, kongresa laikā tika demonstrētas vairākas izaicinošas operācijas, kuras šogad notika kopā ar kolēģiem no Barselonas Universitātes slimnīcas tikko atjaunotajās Stradiņa slimnīcas C operāciju bloka sirds ķirurģijas operāciju zālēs. Šogad uzsvars tika likts uz hipertrofiskās kardiomiopātijas ķirurģisku ārstēšanu, ķirurģisku ablāciju un mini-invazīvu ķirurģiju.

Stradiņa slimnīcas Sirds ķirurģijas centrs demonstrēja savus agrīnos datus par jaunāko sirds bioprotēžu Edwards Inspiris Resilia pielietojumu klīniskajā praksē. Šī ir bioprotēze ar jauna tipa anti-kalcifikācijas apstrādi un Sirds ķirurģijas centram ir pašlaik lielākā pieredze to pielietošanā visā Baltijā un Ziemeļvalstīs. Tika demonstrēta arī Stradiņa slimnīcas līdzšinējā pieredze mini-invazīvajā ķirurģijā un jaunumi aortas slimību pacientu vadīšanā.

Īpaši interesanti kardiologiem bija iepazīties ar algoritmu, kā tiek izvērtēts pacients ar sirds vārstuļa kaiti un kā tiek izlemts, kāda tipa korekciju katram pacientam individuāli var piedāvāt. Kongresa laikā klātesošie varēja uzzināt par Latvijā izstrādātu jaunu rīku, kas palīdz jebkuram ārstam novērtēt nelabvēlīga notikuma riskus pacientiem ar aortas slimībām.     

Elektrofiziologi šogad demonstrēja jaunākās tehnoloģijas, lai izolētu plaušu vēnas un veiktu ablāciju mirdzaritmijas ārstēšanai, izmantojot impulsa lauka ablācijas (Pulsed Field Ablation) tehnoloģiju, kas pašreiz ir drošākā ablācijas tehnoloģija plaušu vēnu izolācijai un mirdzaritmijas ārstēšanai. Tika veiktas arī augstas izšķirtspējas kartēšana ātrijiem, lai saprastu elektroanatomisko substrātu mirdzaritmijas ārstēšanai.

Impulsa lauka ablācijas tehnoloģija ir visjaunākā un drošākā metode mirdzaritmijas ārstēšanai pasaulē. To izmanto daudzas valstis un arī mēs esam to vidū – šī tehnoloģija palīdz operācijas veikt pacientiem drošāk un ar mazāk komplikācijām. Mirdzaritmija ir sarežģīti ārstējama slimība un patofizioloģiskie procesi ne līdz galam ir zināmi, tādēļ augstas izšķirtspējas ātriju elektroanatomiska kartēšana speciālistiem ļauj mazliet labāk saprast katra individuāla pacienta slimības īpatnības un pielāgot ārstēšanu.

Mirdzaritmija joprojām ir visbiežākā aritmija, kas nereti komplicējas pacientiem ar trombemolisku insultu un ievērojamu dzīves kvalitātes zudumu. Šīs aritmijas ārstēšanai invazīva katetra ablācija ir pamatārstēšanas metode un pēdējās vadlīnijās noteiktiem pacientiem tiek ieteikta kā pirmā izvēle, ārstējot mirdzaritmiju. Latvijā invazīvu katetra ablāciju aritmiju ārstēšanai izmanot arvien biežāk, bet joprojām nepietiekošā apjomā.

Invazīvo kardiologu komanda kongresa laikā veica vairākas paraugoperācijas. Tika veikta TricValve bikavālās vārstuļu sistēmas implantācija pacientam ar smagu trikuspidālu tregurgitāciju un notika diskusijas par konkrētās vārstuļu sistēmas implantācijas indikācijām un lomu citu ierīču vidū.

Tika veikta arī kreisās koronārās artērijas kopējā stumbra perkutāna koronāra intervence, eksperti dalījās pieredzē un stratēģijās, kā ārstēt šādus bojājumus, kā arī apsprieda esošās vadlīnijas šādu bojājumu ārstēšanā.

Hroniskas totālas koronāro artēriju oklūzijas joprojām ir izaicinājums invazīvajā kardioloģijā, kas prasa īpašas iemaņas un zināšanas, tāpēc arī to ārstēšana tika risināta sadarbībā ar ārzemju kolēģiem. Stradiņa slimnīcas iespējas invazīvajā kardioloģijā jau labu laiku ir plašākas, kā tikai koronāro artēriju labošana, tāpēc kongress sniedz iespēju apspriest un demonstrēt retākas un sarežģītākas ārstēšanas situācijas un taktikas. 

Starptautiskais kongress Baltic Summer 2024 notika 2024.gada 20. un 21.jūnijā, un tas tika rīkots jau 21.gadu.

Ieskats kongresa Baltic Summer 2024 norisē pieejams šeit.

Jaunākie raksti

Latvijas Universitāte atklāj jaunu klīnisko studiju bāzi Stradiņa slimnīcā

Latvijas Universitāte atklāj jaunu klīnisko studiju bāzi Stradiņa slimnīcā

Stradiņa slimnīca paplašina iespējas robotizētu tehnoloģiju ieviešanai ķirurģijā

Stradiņa slimnīca paplašina iespējas robotizētu tehnoloģiju ieviešanai ķirurģijā

"Latvijas Lepnums" orgānu donori un viņu piederīgie – varoņi, kuri citiem dāvina iespēju dzīvot

"Latvijas Lepnums" orgānu donori un viņu piederīgie – varoņi, kuri citiem dāvina iespēju dzīvot