Februāra beigās Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un uztura terapijas centram (GHUTC) apritēja 50 gadi, kas vēsturiski ir viens no vecākajiem specializētajiem medicīniskajiem centriem Latvijā. Tā izveidotājs un ilgstošs vadītājs, modernās gastroenteroloģijas pamatlicējs bija profesors Nikolajs Skuja.
No 1994. gada centru vada profesors Juris Pokrotnieks. Viņš atzīst, ka GHUTC šobrīd atbilst Eiropas Savienības kritērijiem, jo ir apvienots klīniskais, akadēmiskais un zinātniskais darbs. Viens no pēdējiem soļiem uz “akadēmiskā centra” titulu bija darba uzsākšana plašajās, jaunatklātajās Stradiņa slimnīcas korpusa telpās.
Lai varētu sekmīgi ārstēt pacientus ar gremošanas sistēmas problēmām, gastroenterologam jāorientējas ne tikai savā specialitātē, bet arī nefroloģijā, pulmonoloģijā, endokrinoloģijā, reimatoloģijā, hematoloģijā, onkoloģijā un citās medicīnas nozarēs. Šobrīd aktuāls ir aknu transplantācijas jautājums, jo šajā gadā ir plānots veikt vairākas valsts apmaksātas aknu transplantācijas tieši Stradiņa slimnīcā. Vēl viens nozīmīgs virziens, kurš medicīnas nozarē kļūst aizvien populārāks, ir nutrīcija, kas ir cilvēku specializēta ēdināšana smagas patoloģijas gadījumā.
Veiksmīga centra pastāvēšanas pamatā ir spēcīga komanda. Centra vadītājs profesors Juris Pokrotnieks atzīst: “Mums ir visu paaudžu speciālisti, īpaši spēcīga ir vidējā paaudze: profesors Aldis Puķītis, docente Aiga Stāka, ārsti Normunds Zēravs, Linda Sosāre, Edgars Bodnieks un citi. Prieks par veterānu Vijas Voltneres un Ēvalda Ostrovska izturību. Mūsu centra komanda, kuras sastāvā, protams, ir ne tikai speciālisti, bet arī māsas, māsu palīgi un atbalsta personāls, ir piedzīvojuši lielas pārmaiņas šo gadu laikā. Centra komandu nevar iedomāties arī bez profesora Anatolija Danilāna, kurš ieguldījis ļoti lielu darbu centra zinātniskajā un klīniskajā darbā un joprojām ir mūsu komandas sastāvā. No sirds lepojos ar mūsu centra darbiniekiem un paveikto.”
Gada laikā Gastroenteroloģijas nodaļā ārstējas vidēji 1000 pacienti, endoskopijas izmeklējumi tiek veikti 6000 pacientiem, Poliklīnikā konsultācijas pie centra speciālistiem apmeklē aptuveni 3000 tūkstoši pacientu. Centra vadītājs profesors Juris Pokrotnieks norāda: “Darbs no gada gadā paliek arvien grūtāks un sarežģītāks uz smago pacientu, diagnožu, operāciju un manipulāciju rēķina. Tik nopietnu un intensīvu ārstēšanu var veikt tikai universitātes slimnīca, jo pacienti lielākoties ir smagām slimībām un bieži pie mums nonāk jau kritiskā stāvoklī.”