Pieraksta tālrunis: 67069280
Iestatījumi
Fonta izmērs
Kontrasts

VPP 1

 

Projekta nosaukums:

Evaluation and Improvement of Health-Literacy in Latvia: Development and Validation of the Population-Centred Awareness Platform For Lifestyle-Related Risks Assessment and Surveillance

Latvijas iedzīvotāju veselībpratības novērtēšana un pilnveidošana: uz populāciju orientētās informatīvas izglītošanas platformas izstrāde un validācija dzīvesveida saistīto risku izpētei un uzraudzībai.

(Nr. VPP-VM-Sabiedrības_Veselība-2023/1-0003)

Projekta īstenošanas periods:

27.12.2023.-26.12.2025.

Projekta pieteicējs:

Zinātniskais institūts

Projekta apraksts:

Saskaņā ar "Sabiedrības veselības vadlīnijām 2021.–2027." Latvijā aptaukošanās izplatība sabiedrībā ir būtiski augstāka nekā vidēji Eiropas Savienībā – Latvijā viena no četrām sievietēm un viens no sešiem vīriešiem ir aptaukojušies. Tomēr esošā pieeja aptaukošanās ārstēšanai parasti koncentrējas uz pacienta individuālo atbildību, uzturu un fizisko aktivitāti. Pētījuma ietvaros izstrādātā pieeja atzītu aptaukošanās sarežģītību un nodrošinātu personalizētu, uz pacientu orientētu multidisciplināru palīdzību. Ņemot vērā, ka cilvēki arvien vairāk meklē informāciju tiešsaistē un izmanto dažādus digitālos rīkus, būtisks faktors ir digitālā veselības pratība, kas var sniegt atbalstu veselīga dzīvesveida veicināšanai. Projekta mērķis ir izpētīt veselības pratību ietekmējošos faktorus Latvijā, un sniegt rīcībpolitikas ieteikumus. Lai šo mērķi sasniegtu, projektā izvirzīti vairāki uzdevumi:

1. Veikt populācijas pētījumu par Latvijas iedzīvotāju veselības pratības līmeni.

2. Noteikt svarīgākos faktorus, kas ietekmē/saistīti ar veselības pratību (t.sk. ierobežojošos faktorus un traucējošos) un identificēt riska grupas;

3. Veikt populācijas pētījumu par aktuāliem pacientu tiesību jautājumiem un fokusgrupu diskusijas ar dažādām ieinteresētajām pusēm, lai stiprinātu pacientu tiesības.

Pētījums tiek veikts izmantojot trīs metodes: 1) sabiedrības aptauja, 2) fokusgrupas. 3) anketēšana tiešsaistes digitālā platformā.

Projekts tiek īstenots ieviešot piecas darba pakotnes (WP).

Projekta kopsumma:

300000.00

Projekta finanšu sadalījums

PSKUS budžets EUR 132410

LU budžets EUR 167590

 

Projekta finansējums:

Latvijas Zinātnes padome

Projekta sadarbības partneri:

Latvijas Universitāte

 

Projekta vadītājs:

Valdis Pīrāgs

Projekta progresa pārskats uz 2024.gada 1.jūliju.

WP1 Aptauju un dzīvesveida rekomendāciju izstrāde. Fokusa grupas un validācija notiek saskaņā ar plānoto laika grafiku.

Darbs WP1 ir strukturēts pēc uzdevumiem:

WP1.1. Ar veselību saistīto aptauju izstrāde.

WP1.2. Fokusa grupas un validācija.

WP1.3. Dzīvesveida ieteikumu izstrāde. 

Ētikas pieteikums: Pētījuma veikšanai tika sagatavots un iesniegts pieteikums LU Dzīvības un Medicīnas Zinātņu Pētījumu ētikas komitejai. 2024.gada 15.maijā tika saņemts pozitīvs atzinumu Nr. 71-35/75. Ētikas atzinums ietver visas projekta WP un tajās plānotās aktivitātes.

Aptauju izstrāde: WP1 ietvaros tika izstrādāta aptaujas anketa klātienes anketēšanai un aptaujām digitālajā platformā. Sākotnēji tika veikta literatūras izpēte, kuras rezultātā anketas tika veidotas balstoties uz jau validētiem rīkiem: 1) Weight, health and lifestyle questionnaire, 2) Patient Health Questionnaire-2 and 9 (PHQ-2, PHQ-9)1,2, 3) General anxiety disorder (GAD-7)3 4). Food frequency questionnaire, 5). STOP-BANG sleep apnea questionnaire4.. Izstrādātā WP 1.1 darbapakas aptauja sastāv no sadaļām: demogrāfiskie dati, veselības dati, uzturs, fiziskās aktivitātes, stress un pašsajūta, miegs.

Dzīvesveida ieteikumu/rekomendāciju izstrāde: Rekomendāciju pamatā ir SPKC izstrādātie informatīvie materiāli. Atskaites periodā norit darbs pie dzīvesveida rekomendāciju izstrādes, izmantojot sekojošas pieejas: 

WP2 - Populācijas iesaiste caur klātienes anketēšanu un digitālo platformu. Dzīvesveida rekomendāciju sniegšana

WP2 mērķis ir izveidot pieeju plašākās sabiedrības (populācijas) anketēšanai un iesaistei pētījumā, izmantojot digitālo platformas risinājumu, kā arī klātienes (analogu) populācijas iesaisti. Atskaites periodā veiktas divas iepirkuma procedūras, kuru ietvaros iepirkts klātienes aptaujas nodrošinātājs – SIA SKDS un iegādāta licence digitālās platformas izmantošanai pētījuma laikā – SIA Longenesis.

WP2.1. Anketu un rekomendāciju digitalizēšana. Populācijas iesaiste caur digitālo platformu

Attēls 1. Piedāvātā risinājuma vīzija brīvprātīgai anketēšanai un sabiedrības iesaistei.

SIA Longenesis nodrošina brīvprātīgu un dinamisku anketēšanas vidi plašākai sabiedrībai (pētījuma projekta ietvaros iesaistītiem respondentiem), respondentu anketēšanai, datu vākšanai, notificēšanai, kā arī personalizēto pārskatu veidošanai, kā arī proaktīvai respondentu (no plašākas sabiedrības) iesaistei pētījumu norisē.

WP2.2. Klātienes populācijas iesaiste

2024.gada jūnijā SIA SKDS veica reprezentatīvu klātienes aptauju Latvijas populācijā.  Pētījumā piedalījās 1133 respondenti no dažādiem Latvijas reģioniem. Projekta pētnieku grupa jau ir saņēmusi anonīmu datu kopu turpmākai analīzei 4. darba pakotnes ietvaros.

WP3 Pacientu tiesību stiprināšana

Šajā WP tiek īstenota kvantitatīvo un kvalitatīvo datu ieguve par sabiedrības un dažādu iesaistīto grupu (pacientu pārstāvji, veselības aprūpes profesionāļi, rīcībpolitikas veidotāji, juristi u.c.) attieksmi un gaidām saistībā ar aktuāliem pacientu tiesību jautājumiem.

Projekta pārskata periodā tika pabeigta pacientu tiesību aptaujas anketas izstrāde. Anketas izstrāde tika balstīta uz literatūras un līdz šim veikto pētījumu analīzi, iekļaujot jautājumus par Pacientu tiesību likumā iekļauto pacientu tiesību īstenošanas pieredzi trīs kontekstos – ģimenes ārsts, ārsti speciālisti un slimnīcas, kā arī par pacientu tiesību īstenošanas pieredzi e-veselības sistēmā (izvēles par orgānu donēšanu, tuvinieku informēšanu) un attieksmi pret iepriekšējo norādījumu paušanu par medicīniskām manipulācijām dzīves noslēgumā.

Fokusgrupu mērķis ir iegūt datus par iesaistīto pušu viedokļiem par pacientu tiesību īstenošanu un aktuālo problēmu risinājumiem. Projekta pārskata periodā izstrādāti  fokusgrupu jautājumi un veiktas divas fokusgrupu diskusijas no sešām plānotajām. Fokusgrupās ir plānots iesaistīt dažādu iesaistīto pušu pārstāvjus – pacientu organizāciju pārstāvjus, rīcībpolitikas veidotājus, veselības aprūpes profesionāļus un juristus.  Izlases veidošanai tika izmantota mērķtiecīgas izlases metode, lai sasniegtu maksimālu dalībnieku daudzveidību. Pārskata periodā veiktajās fokusgrupu intervijās piedalījās pacientu organizāciju pārstāvji, rīcīpolitikas veidotāji, juristi un sociālais darbinieks.

WP 4 Epidemioloģisko datu statistiskā analīze.

Šobrīd vēl nav uzsākta epidemioloģisko datu statistiskā analīze (kā to paredz projekta ieviešanas laika grafiku), bet ir sagatavots statistisko datu analīzes plāns.

WP 5 Diseminācija un komunikācija

Pārskata periodā ir uzsākts darbs pie komunikācijas plāna izveides projektam gan veselībprātības platformas, gan pacientu tiesību sadaļai, lai nodrošinātu projekta atpazīstamību un veicinātu dalībnieku iesaisti pētījumā, bet jau šobrīd informācija par projektu tiek izplatīta Latvijas sabiedrībā.

Informācija par projektu publiskajā telpa:

https://www.tvnet.lv/8052877/pacientam-kuram-atlicis-dzivot-vien-dazas-stundas-nozime-plausu-rentgenu-kura-laika-vins-nomirst-kad-partraukt-arstet

https://www.tv3.lv/raidijumi/zilonis-studija/eitanazija-atlaut-vai-aizliegt/

https://festivalslampa.lv/lv/programma/pasakumi/2630

https://hospiss.lv/aizvadits-otrais-forums-tiesibas-uz-cienpilnu-navi/

https://www.stradini.lv/lv/content/isteno-petijumu-latvijas-iedzivotaju-veselibpratibas-novertesanai-un-uzlabosanai

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1031530465642264&id=100063559600950&set=a.504876438307672&locale=mk_MK

https://kardiologija.lv/jaunumi/tiks-istenots-petijums-latvijas-iedzivotaju-veselibpratibas-novertesanai-un-uzlabosanai/.