Pieraksta tālrunis: 67069280
Iestatījumi
Fonta izmērs
Kontrasts

Stradiņa slimnīcas speciālisti veic unikālu operāciju, kas ļauj jaunai sievietei dzīvot pēc smaga ceļu satiksmes negadījuma

09.04.2025

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (Stradiņa slimnīca) Otolaringoloģijas klīnikā 2024. gada 11. decembrī 21 gadus jaunai sievietei tika veikta unikāla operācija – post traumatiskas pseidomeningocēles rezekcija, durālā maisa defekta slēgšana ar mikrovaskulāru lēveri. Pēc traumas radušās komplikācijas ārstēšanai bija nepieciešama mutidisciplināra komanda, jo šāds klīniskais gadījums vēl nav aprakstīts zinātniskajā literatūrā, tāpēc prasīja unikālu un individuālu pieeju. Pateicoties profesionālajam darbam un veiksmīgajam operācijas rezultātam, pacientes veselības stāvoklis ievērojami uzlabojās, kas atļāva turpināt svarīgo rehabilitāciju.

21 gadu veca sieviete 2024. gada augustā iekļuva ceļu satiksmes negadījumā, kā rezultātā tika salauzti mugurkaula kakla daļas skriemeļi. Pacientei tika veikta neatliekama operācija pēc vitālajām indikācijām – mugurkaula kakla skriemeļu osteosintēze. Operācijas laikā kakla skriemeļi tika fiksēti ar metāla plāksni, lai tie nekustētos. Diemžēl, gūtās traumas rezultātā paciente  vairs nespēja kustināt kājas, bet rokās bija ievērojami kustības traucējumi. Neilgi pēc traumas paciente pamanīja, ka kakla labajā pusē ir mīksts veidojums. Sākumā tam netika pievērsta uzmanība, bet veidojums laika gaitā palielinājās izmēros, traucēja norīt ēdienu, radīja sāpes rīklē, kā arī paciente bieži zaudēja samaņu. Progresējošo sūdzību dēļ paciente tika aizvesta pie otorinolaringoloģes Dr. Elzas Rātes uz konsultāciju par veidojumu kaklā. Redzot pacientes stāvokli un apzinoties izmeklēšanas iespējas, daktere nolēma pacienti nekavējoties stacionēt Stradiņa slimnīcas Otolaringoloģijas klīnikā.

Nodaļā paciente tika padziļināti izmeklēta, veicot datortomogrāfiju, magnētisko rezonansi, pat veicot aspirācijas biopsiju no veidojuma. Pēc izmeklējumiem tapa skaidrs, ka lielais kakla veidojums ir pseidomeningocēle, kas izveidojusies pēc traumas. Slimnīcā tika sasaukta multidiscipināra komanda otolaringologi, neiroķirugs, mikroķirurgi un radiologs. Rūpīgi izanalizējot unikālo situāciju, ārstu konsīlijs lēma, ka ir nepieciešams veikt operāciju, lai izgrieztu pseidomeningocēli un slēgtu defektu, caur kuru noplūst cerebrospinālais šķidrums. Par cik tuvojās Ziemassvētki un visas operāciju zāles bija pārslogotas, tika pieaicināts slimnīcas galvenais ārsts Dr. Jānis Vilmanis, kurš nodrošināja to, lai operācija tiktu veikta pēc iespējas ātrāk.

Operācija tika veikta 3 etapos. Pirmajā etapā tika ievietota lumbālā drenāža, lai varētu kontrolēt intrakraniālo spiedienu. Otrajā etapā tika ekscidēta pseidomeningocēles kapsula, atbrīvota pieeja mugurkaulam un sagatavoti asinsvadi mikrovaskulāram lēverim. Trešajā kārtā tika paņemts mikrovaskulārs muskuļa lēveris no kreisā augšstilba, ar kuru nosedza mugurkaulu, slēdzot defektu un apturot likvoreju. Paciente pēc operācijas 3 dienas pavadīja intensīvās terapijas nodaļā, lai tiktu nodrošināta augstākā iespējamā aprūpe. Atgriežoties otolaringoloģijas nodaļā paciente jau jutās labāk, spēja paēst bez grūtībām, sāpes rīklē arī bija ievērojami mazinājušās. Nedēļu pēc operācijas, tieši pirms Ziemassvētkiem paciente tika izrakstīta turpmākai rehabilitācijai ambulatori.

Trīs mēnešu laikā pēc operācijas paciente ir izgājusi vairākus rehabilitācijas ciklus un jūtas ievērojami labāk. Ir uzlabojušās kustības un to kvalitāte rokās. Vairs nav novērotas samaņas zuduma epizodes, kā arī pati jūtas enerģiskāka un pozitīvāk noskaņota. Kontroles magnētiskās rezonanses izmeklējuma rezultāti, kas veikti 3 mēnešus pēc operācijas, iepriecina ne tikai pacienti, bet arī visu komandu – likvoreja netiek vērota.

Šis klīniskais gadījums deva iespēju uzlabot dzīves kvalitāti cilvēkam, kurš neveiksmes dēļ ir nonācis neapskaužamā situācija. Tieši individuālā pieeja un ārstu profesionālisms deva augļus vēl nebījušā gadījumā.

Operācijā piedalījās otolaringologi Dr. Elza Rāte, Dr. Romāns Dzalbs, Dr. Ričards Melderis, plastikas ķirurgi Dr. Kristaps Blūms, Dr. Linda Kalniņa, kā arī neiroķirurgi Dr. Rihards Ļuļēns, Dr. Matīss Dravnieks. Komandā arī māsas Mairita Fedulova un Kateryna Korzhenevska.

Jaunākie raksti

Kipras un Melnkalnes veselības ministri viesojas Stradiņos

Kipras un Melnkalnes veselības ministri viesojas Stradiņos

Stradiņa slimnīca dalās pieredzē un risinājumos starptautiskā seminārā par veselības aprūpes noturību

Stradiņa slimnīca dalās pieredzē un risinājumos starptautiskā seminārā par veselības aprūpes noturību

Stradiņa slimnīcas speciālisti veic unikālu operāciju, kas ļauj jaunai sievietei dzīvot pēc smaga ceļu satiksmes negadījuma

Stradiņa slimnīcas speciālisti veic unikālu operāciju, kas ļauj jaunai sievietei dzīvot pēc smaga ceļu satiksmes negadījuma