Attīstoties modernajām tehnoloģijām, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (Stradiņa slimnīca) speciālisti aktīvi izzina jaunākās tendences robotu ķirurģijā, lai inovatīvākos robotizācijas risinājumus veiksmīgi ieviestu ikdienas darbā un sniegtu vēl augstāka līmeņa pacientu ārstēšanas kvalitāti.
Medicīnas progress pēdējos 10 gados bijis ievērojams – jaunākās tehnoloģijas un pierādījumos balstītas metodes ķirurģijā tiek ieviestas arvien straujāk. Arī Stradiņa slimnīcas speciālisti turpina izzināt inovatīvas metodes, kas ļautu ieviest robotizētu tehnoloģiju darba ikdienā. "Interese izmantot vairāk robotizētas tehnoloģijas ķirurģijā izriet no centieniem nodrošināt Stradiņa slimnīcas pacientiem precīzu un drošu ārstēšanu augstā līmenī. Šāda pieeja palīdz nodrošināt Latvijas sabiedrībai piekļuvi augsta līmeņa aprūpei, kas atbilst starptautiskajiem standartiem,” izceļ Lauris Vidzis, Stradiņa slimnīcas valdes priekšsēdētājs.
Stradiņa slimnīca Asinsvadu ķirurģijas centrā jau tiek veiktas Eiropas un pasaules līmeņa inovatīvas endovazālās asinsvadu ķirurģijas operācijas, izmantojot modernu robotizētu sistēmu – asinsvadu endovaskulāro robotu, kas ļauj personālam strādāt no kontroles telpas ārpus operāciju zāles un ārpus radiācijas starojuma. Operācijas notiek rentgena kontrolē un tas nozīmē, ka medicīnas personāls, izmantojot jauno sistēmu, nav pakļauts radiācijas iedarbībai, kas ilgtermiņā var radīt nopietnas veselības problēmas. Šādas unikālas sistēmas pielietošana ir iespējama, pateicoties šogad atvērtajai hibrīdoperāciju zālei.
"Robotizētas tehnoloģijas ir radikāli pārveidojušas ķirurģijas nozari, nodrošinot iespēju veikt sarežģītas operācijas ar izcilu precizitāti un elastību. Šīs progresīvās sistēmas ļauj pielāgot ķirurģiskās procedūras katra pacienta individuālajām vajadzībām, tādējādi ievērojami paaugstinot ārstēšanas efektivitāti un nodrošinot minimāli invazīvu pieeju. Šāda pieeja ne vien samazina operācijas riskus, bet arī būtiski paātrina pacienta atveseļošanās procesu," stāsta Dr. Džineta Heinrihsone, Stradiņa slimnīcas galvenā ārsta vietniece.
Šobrīd Stradiņa slimnīca izzina vairākus robotizācijas risinājumus, ko varētu pielāgot pēc iespējas dažādākās ķirurģijas specialitātēs. Stradiņa slimnīcā jau viesojās uzņēmuma "Intuitive" pārstāvji, lai slimnīcas vadībai un vadošajiem ķirurģijas speciālistiem prezentētu jaunākās tendences un tehnoloģijas robotu ķirurģijā un iepazīstinātu ar situāciju citās valstīs. Piemēram, uzņēmuma radītā ķirurģijas sistēma "daVinci" ir moderna tehnoloģija, kas izstrādāta, lai nodrošinātu lielāku efektivitāti dažādās ķirurģiskajās procedūrās. Šī sistēma ļauj veikt ķirurģisku pacientu ārstēšanu tādās specialitātēs kā vispārējā ķirurģija, uroloģija, ginekoloģija, torokālā ķirurģija un otolaringeālā ķirurģija.
“Robotu tehnoloģijas palīdz ķirurgiem veikt operācijas anatomiski precīzāk, mazāk traumatizējot audus, tādējādi panākot labāku pēcoperācijas rezultātu, mazinot blaknes un funkcionālos traucējumus. Robota roka nav pakļauta emocijām, stresam vai nogurumam,” atzīst Prof. Jānis Gardovskis, Stradiņa slimnīcas Ķirurģijas klīnikas vadītājs.
“Zinātniskās publikācijas rāda, ka onkoloģiskiem pacientiem pēc ķirurģiskas ārstēšanas, kurā izmantotas robotu tehnoloģijas, recidīvu risks ir ievērojami zemāks kā pēc laparoskopiskām vai atvērta tipa operācijām,” izceļ Dr. Kristians Šušpanovs, Stradiņa slimnīcas Sievietes veselības centra vadītājs, kurš uzskata, ka šāda inovācijas ieviešana būtiski uzlabotu pacientu ārstēšanu.
Stradiņa slimnīcas inovāciju ieviešanas centieni atspoguļo mūsdienu medicīnas virzību uz pacientiem fokusētu aprūpi, kā arī vēlmi padarīt ārstēšanu efektīvāku, mazāk invazīvu un drošāku gan pacientiem, gan personālam.