Pieraksta tālrunis: 67069280
Iestatījumi
Fonta izmērs
Kontrasts

"Latvijas Lepnums" orgānu donori un viņu piederīgie – varoņi, kuri citiem dāvina iespēju dzīvot

19.11.2024

“Latvijas Lepnums 24″ balvu nominācijā “Sargeņģelis” saņem visi Latvijas orgānu donori un viņu piederīgie. Orgānu ziedošana ir viena no cēlākajām un nozīmīgākajām rīcībām, kādu cilvēks var veikt, lai glābtu citas dzīvības. Latvijā orgānu transplantācija ir 100% valsts apmaksāta ārstēšana un to nodrošina Stradiņa slimnīcas Latvijas Transplantācijas centrs.

"Latvijas Lepnums" orgānu donori un viņu piederīgie – varoņi, kuri citiem dāvina iespēju dzīvot

“Latvijā kopš transplantācijas operāciju uzsākšanas ir izglābtas vairāk nekā 2000 dzīvības, pateicoties orgānu donoriem un viņu ģimenēm, kuras grūtā brīdī piekrita ziedot tuvinieku orgānus,” norāda Stradiņa slimnīcas Latvijas Transplantācijas centra transplantologs Dr. Aleksandrs Maļcevs. Šāda rīcība apliecina dziļu solidaritāti un cilvēcību, sniedzot cerību un dziedinājumu tiem, kuriem tas visvairāk nepieciešams. Lai gan orgānu ziedošana ir dzīvības glābšanas iespēja, sabiedrībā joprojām pastāv daudz stereotipu un maldīgu priekšstatu. “Mazāk nekā 0,1 % no Latvijas iedzīvorājiem ir izteikuši savu gribu attiecībā uz savu orgānu ziedošanu pēc savas nāves. Tas ir ļoti maz,” izceļ Dr. Aleksandrs Maļcevs.

Inese Paegle ir ziedojusi savu nieri vīram. Viņa stāsta, ka  daudzi baidās no šī procesa, uzskatot to par riskantu vai pat saistītu ar nelegālu darbību. ”Cilvēkiem šķiet, ka tas notiek kaut kādos pagrīdes apstākļos, kur atbrauc melns busiņš un viss. Patiesībā šis process ir ārkārtīgi sarežģīts – tam nepieciešama liela komanda mediķu, speciālu aparatūru un zāļu,” saka Inese. Šīs bailes bieži rodas no filmu radītajiem mītiem un informācijas trūkuma. Daudzi nezina, ka orgānu transplantācija ir stingri regulēts un precīzi organizēts process, kas ietver detalizētu orgānu pārbaudi, sagatavošanu un operāciju, lai nodrošinātu maksimālu drošību gan donoram, gan saņēmējam.

Nellija Siltāne ir paciente, kura pirms daudziem gadiem nonāca situācijā, kad viņai bija nepieciešams donors, kurš būtu gatavs ziedot nieri. Nellija atminas, ka brīdī, kad saņemts liktenīgais zvans un bijis jādodas uz slimnīcu, viņu pārņēma divējādas sajūtas – no vienas puses jāpriecājas, ka viņai dota iespēja dzīvot, bet no otras – kāds cilvēks tikko ir miris un viņa ģimenei tas ir milzu zaudējums. “Cilvēkiem jāpaskaidro, ka viņu tuvinieka dzīvība turpināsies citos, un ka tā ir cēla rīcība,” uzsvēra Nellija.

Lai pasagātu tuvieniekus no šis atbildības nastas, kas gulstās uz viņu pleciem, kad viņiem jāatbild mūsu vietā par orgānu ziedošanu, Dr. Aleksandrs Maļcevs izceļ: “Padomāsim par saviem tuviniekiem. Šo izvēli izdarīsim un atzīmi veiksim paši savā dzīves laikā  – jā vai nē. Nevienam citam šis lēmums mūs vietā nebūtu jāpieņem.”

Orgānu ziedošana nav tikai medicīnisks process – tā ir cilvēcības izpausme, kas sniedz jaunu dzīvi citiem. Lai veicinātu sabiedrības izpratni un mazinātu aizspriedumus, ir nepieciešams uzlabot informācijas pieejamību un psiholoģisko atbalstu. Kā atzīmēja donori un pacienti, par šo tēmu būtu jārunā jau skolā, lai veidotu sapratni un atbildīgu attieksmi pret ziedošanu nākotnē. Šāda rīcība ir neizmērojama vērtība un apliecina dziļu cilvēcību un solidaritāti grūtākajos brīžos. Tā ir patiesa mīlestības un žēlsirdības izpausme.

Plašāk par “Latvijas Lepnums 2024” nomināciju “Sargeņģelis” skatieties: https://www.tv3.lv/latvijas-lepnums/latvijas-lepnums-organu-donori-un-vinu-piederigie-varoni-kuri-citiem-davina-iespeju-dzivot/

Arī Stradiņa slimnīcā ikgadu decembrī tiek organizēts orgānu donoru godināšanas pasākums, kur tiek teikts “paldies” gan orgānu donoriem, gan viņu piederīgajiem. To cilvēku piemiņai, kuri aizejot, dāvājuši dzīvību citiem, Stradiņa slimnīcas ārsti eglē iekārs sirsniņas, kas katra veltīta kādam orgānu donoram.

Latvijā orgānu transplantācija ir 100% valsts apmaksāta ārstēšana un to nodrošina Stradiņa slimnīcas Latvijas Transplantācijas centrs, aknu, sirds un radzenes transplantācijas vienību speciālisti. Stradiņa slimnīca atgādina, ka ikviens var reģistrēties kā orgānu donors, paužot savu vēlmi dzīvot turpinājumā citu cilvēku dzīvēs:
https://www.eveseliba.gov.lv/sakums/orgānu-ziedošana.

Par Stradiņa slimnīcu
Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca ir viena no lielākajām daudzprofilu slimnīcām valstī, kas sniedz pilna apjoma neatliekamo un plānveida medicīnisko palīdzību. Stradiņa slimnīca ir vienīgā slimnīca Latvijā, kas nodrošina daudznozaru ārstēšanu, tostarp sirds ķirurģiju un orgānu transplantāciju. Stradiņa slimnīca nodrošina pirms un pēc diploma izglītību, veic zinātniskus pētījumus un nodrošina jaunu ārstniecības metožu un tehnoloģiju aprobēšanu un ieviešanu Latvijā. Slimnīca ir septītais lielākais darba devējs valstī, kur strādā vairāk nekā 3500 darbinieku

Jaunākie raksti

Sākts pilotprojekts “Hroniskas nieru aizstājterapijas efektivitātes uzlabošana Latvijā: kvalitātes un izmaksu modelis kā ārstēšanas un finansiālās ietekmes rīks, izmantojot Latvijas Nieru slimnieku reģistru”

Stradiņa slimnīca ar pilotprojektu mēģinās uzlabot ārstēšanu cilvēkiem ar terminālu nieru mazspēju

Stradiņa slimnīcas transplantācijas jomā iesaistītie speciālisti piedalās stažēšanās programmā Oslo Universitātes slimnīcā

Stradiņa slimnīcas transplantācijas jomā iesaistītie speciālisti piedalās stažēšanās programmā Oslo Universitātes slimnīcā

Stradiņa slimnīcas Nefroloģijas centra ārsts nefrologs Harijs Čerņevskis saņēmis prof. Kristapa Rudzīša balvu par izcilu ieguldījumu nefroloģijā

Stradiņa slimnīcas Nefroloģijas centra ārsts nefrologs Harijs Čerņevskis saņēmis prof. Kristapa Rudzīša balvu par izcilu ieguldījumu nefroloģijā