Piektdien, 6. oktobrī tika atzīmēta Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) Sāpju ārstēšanas programmas 20. jubileja.
Ņemot vērā sāpju komplicēto un sarežģīto dabu, tā ir viena no izaicinošākajām problēmām ārstniecībā un aprūpē. Tādēļ ir svarīgi uzlabot zināšanas par sāpju aprūpi, tai skaitā farmakoloģiskām un nefarmakoloģiskām metodēm, lai pēc iespējas labāk palīdzētu pacientam un sniegtu maksimāli labāko iespējamo atbalstu sāpju gadījumā. Šī iemesla dēļ Stradiņa slimnīcas sāpju aprūpes speciālisti ikdienā strādā pie sāpju ārstēšanas un aprūpes standartu pārzināšanas, veicot regulāru sāpju vērtēšanu, ziņošanu, jaunu metožu ieviešanu sāpju aprūpē, veic pacientu un piederīgo izglītošanu, rezultātu izvērtēšanu. Aizvien aktīvāk tiek strādāts pie multimodālas pieejas ieviešanas, kur notiek vienlaicīga dažādu metožu lietošana, piemēram, farmakoloģiskās metodes, anestēzijas metožu lietošana, rehabilitācija un psiholoģisko metožu lietošana.
Sāpju aprūpes nodaļa nodrošina akūto un hronisko sāpju pacientu aprūpi. Pacientiem tiek veikta diagnostika, tiek sniegtas ambulatorās konsultācijas. Vienlaicīgi PSKUS speciālisti piedalās jauno sāpju speciālistu jeb algologu sagatavošanā, pēcdiploma apmācībā, kā arī aktīvi piedalās zinātnisko pētījumu programmās.
PSKUS darbs Sāpju ārstēšanas programmas ietvaros notiek plaši, piemēram, slimnīcas nodaļās algologi sniedz konsultācijas jautājumos, lai mazinātu pacientiem sāpes, kā arī tiek konsultēti pacienti ar akūtām pēcoperāciju / pēcmanipulāciju vai pamatslimības izraisītām sāpēm, kā arī pacienti ar dažādu slimību - stāvokļu izsauktām hroniskām sāpēm. Ārsti algologi veic sāpju diagnostiku un patoģenēzes precizēšanu, nozīmē/ pārskata medikamentozo terapiju; veic mazinvazīvās procedūras jeb lokālas anestēzijas multimodālas sāpju terapijas ietvaros; kā arī nodrošina atkārtotas konsultācijas un novērošanu pēc procedūras vai neinvazīvās nozīmētās terapijas efektivitātes kontroli.
Specializēta, multidisciplināra ārstēšana aprūpe pacientiem tiek nodrošināta arī Sāpju aprūpes nodaļā, kurā pacienti tiek stacionēti plānveida kārtā pēc ambulatoras algologa konsultācijas, ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījuma. Sāpju aprūpes nodaļas ārsti algologi dienas stacionārā veic padziļinātu sāpju novērtēšanu un diagnostiku, nozīmē specifisku multimodālu konservatīvu vai invazīvu ārstēšanu, veic specializētas mazinvazīvas procedūras jeb lokālas anestēzijas, nodrošina dinamisku novērošanu un terapijas efektivitātes izvērtēšanu. Ārstēšanās laikā pacientam tiek dota iespēja atpūsties un saņemt ņepieciešamo ārstēšanu. Lokalās mazinvazīvās terapijas metodes tiek veiktas speciāli aprīkotā procedūru kabinetā, izmantojot atbilstošus medikamentus un materiālus, kā arī izmantojot speciālu aparatūru mazinvazīvo manipulāciju nodrošināšanai. PSKUS sāpju aprūpes speciālisti aktīvi piedalās starpdisciplinārajā sadarbībā, piedaloties konsilijos, konsultējot gan stacionāra gan ambulatoros pacientus.
Sāpju aprūpes konsultatīvajā kabinetā sāpju aprūpes speciālisti veic hronisku sāpju pacientu plānveida konsultācijas pēc ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījuma un maksas konsultācijas bez nosūtījuma. Tajās tiek veikta padziļināta sāpju novērtēšana un diagnostika, tiek nozīmēta specifiska multimodāla konservatīva vai invazīva ārstēšana, nodrošināta dinamiska novērošana un terapijas efektivitātes izvērtēšana.
Vēsture:
- Latvijā informācija par sāpju medicīnu paradījās tikai astoņdesmitajos - deviņdesmitajos gados, kad pēc neirologa profesora Jura Bērziņa iniciatīvas 1995.gadā tika dibināta Latvijas Sāpju izpētes un ārstēšanas biedrība. Pateicoties biedrības aktīvajai darbībai, šodien sāpju medicīna Latvijā atzīta arī kā medicīnas papildnozare.
- Algoloģijas specialitātei, kā patstāvīgai nozarei Latvijā nav nemaz tik sena vēsture – 2003. gadā tapa Veselības ministrijas rīkojums par algologa specialitātes nolikumu.
Nākotnes plāni:
Nākotnē sāpju ārstēšanas un aprūpes ietvaros sāpju medicīna tiks attīstīta kā integrētas pieejas sastāvdaļa slimnīcas pacienta ārstēšanā gan stacionārā, gan ambulatorā etapā. Sāpju aprūpes nodaļas ārsti algologi dienas stacionārā veiks padziļinātu sāpju novērtēšanu un diagnostiku, nozīmēs specifisku multimodālu konservatīvu vai invazīvu ārstēšanu, veiks specializētas mazinvazīvas procedūras jeb lokālas anestēzijas un turpinās nodrošināt dinamisku novērošanu un terapijas efektivitātes izvērtēšanu. Ārstēšanās laikā pacientam tiks dota iespēja atpūsties un saņemt terapiju paplašinātā dienas stacionārā, multimodālās lokalās mazinvazīvās terapijas metodes tiks veiktas speciāli aprīkotā procedūru kabinetā, izmantojot atbilstošus medikamentus un materiālus, kā arī izmantojot speciālu, inovatīvu aparatūru mazinvazīvo manipulāciju nodrošināšanai.
Nākotnē Stradiņa slimnīcā iecerēta kompleksa prerehabilitācijas un rehabilitācijas centra izveide, ietverot sāpju medicīnas centru kā būtisku integrētās veselības aprūpes posmu, kas uzlabo pacienta dzīves kvalitāti un mazina komplikāciju risku.