Turpinot aktīvu darbu projektā “Medicīnas izglītības procesu attīstība un kapacitātes stiprināšana”, VSIA “Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca” (turpmāk tekstā PSKUS) veic Ivane Javakhishvili Tbilisi valsts Universitātes mācībspēku un studentu apmācību.
Projekta darba grupa sešu cilvēku sastāvā, viesojās Tbilisi valsts Universitātē, kur tikās gan ar studentiem, gan arī pasniedzējiem un Universitātes vadību. Lekcijās un pieredzes apmaiņas diskusijās tika skartas 5 nozīmīgas jomas – cīņa ar dezinformāciju medicīnā, izdegšanas sindroma novēršana, stiprinot emocionālo inteliģenci, medicīnisko tehnoloģiju pārnese, laboratorijas procesu digitalizācija un ES fondu finansējuma piesaistes iespējas.
Kā atzīst viens no ekspertu komandas dalībniekiem, PSKUS Zinātniska institūta speciālists Svjatoslavs Kistkins:“Medicīnas jomā tehnologiju pārnese ir fundamentāls process, kas paredz ar piedzīvojumiem bagātu medicīnisko tehnoloģiju virzību no laboratorijas uz klīniku. Ievadlekcijas par šo tēmu paredzētas studentiem, kā arī medicīniskajam un akadēmiskajam personālam, ar mērķi stimulēt radošu domāšanu, risinot veselības jomas problēmas, un strukturēti virzīt uz priekšu inovācijas medicīnā caur Eiropas “startap” ekosistēmu.
Aigars Reinis, PSKUS Apvienotās laboratorijas atbildīgais ārsts vizītes laikā dalījās ar digitalizācijas pieredzi PSKUS Apvienotajā laboratorijā: kāda laboratorijas informācijas sistēma tiek izmantota PSKUS, kādas tai priekšrocības, kādi nākotnes izaicinājumi gaidāmi. Kāda būtu mākslīgā intelekta loma mikrobioloģijas laboratorijas procesu preanalītiskajā, analītiskajā un postanalītiskajā posmā, tas ir jautājums, kas Gruzijas kolēģos raisīja patiesu interesi un veicināja diskusiju, daloties ar abu valstu pārstāvju pieredzi.
Vai ārstniecības un aprūpes personāla pienākums mūsdienu strauji mainīgajā un informācijas pārbagātības vidē ir arī cīņa ar dezinformāciju publiskajā telpā? Kāda ir medicīnas jomā nodarbināto loma krīzes brīžos, piedzīvojot pandēmiju vai citu iespējamu plaša mēroga veselības apdraudējumus iztirzāja PSKUS Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Janita Veinberga Tbilisi valsts Universitātes akadēmiskā personāla un medicīnas studentu auditorijā. Covid-19 pandēmija ārstniecības un aprūpes personālam radīja ne tikai milzīgu ārstnieciskā darba apjomu, bet arī papildus pienākumus, kļūstot par teju vienīgo avotu uzticamas un pierādījumos balstītas informācijas nodrošināšanai sabiedrībā. Vai cīņa ar plānotu un mērķtiecīgu viltus ziņu izplatīšanu, tai skaitā ar politiskās destabilizācijas mērķi, ir ārstu un māsu darba lauks un kā nepiedzīvot profesionālo izdegšanu, iesaistoties šajos procesos – šie jautājumi īpaši ieinteresēja topošos Gruzijas veselības aprūpes profesionāļus.
Viesojoties Latvijas Republikas vēstniecībā, tikšanās laikā ar vēstniecības otro sekretāru Renāru Vildi, projekta misijas darba grupa pārrunāja aktuālo situāciju Gruzijā, tās centienus, panākumus un izaicinājumus demokrātiskas un attīstītas sabiedrības stiprināšanā. Tika izgaismotas arī kopējās un atšķirīgās iezīmes Latvijas un Gruzijas veselības aprūpē un medicīnas profesionāļu izglītošanā, kā arī identificēti turpmākie soļi sadarbības stiprināšanā abpusēji izdevīgā gaisotnē.
Kā jau esam vēstījuši, tad projekta mērķis ir Gruzijas publiskās pārvaldes kapacitātes stiprināšana, kas ietvers Ivane Javakhishvili Tbilisi valsts Universitātes Medicīnas fakultātes administratīvā un akadēmiskā personāla kvalifikācijas paaugstināšanas pasākumus, pieredzes apmaiņu un zināšanu pārnesi, kā arī jauno ārstu un medicīnas studentu iesaistes veicināšanu darbam nevalstiskajā sektorā.
Projektu paredzēts noslēgt 2024. gada nogalē.
Projekts tiek īstenots Ārlietu ministrijas uzraudzītā Granta projektu konkursa “Atbalsts attīstības sadarbības projektiem Latvijas Republikas noteiktajās saņēmējvalstīs 2023. un 2024. gadā” ietvaros.
Kontaktinformācija:
Ilze Āboliņa
PSKUS Zinātniskā institūta Izglītības daļas vadītāja
t.67095384, m.27825941; ilze.abolina@stradini.lv