Slimnīcas Zinātniskais institūts sadarbībā ar Ivane Javakhishvili Tbilisi Valsts universitāti uzsāk projekta “Medicīnas izglītības procesu attīstība un kapacitātes stiprināšana” realizāciju.
Projekta mērķis ir stiprināt Gruzijas publiskās administrācijas kapacitāti medicīnas izglītības jomā, sadarbojoties “Ivane Javakhishvili Tbilisi Valsts universitātes” (TSU) Medicīnas fakultātei un VSIA “Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīca”, lai paaugstinātu administratīvā un akadēmiskā personāla kvalifikāciju, veicinātu pieredzes apmaiņu un zināšanu nodošanu (ieskaitot digitalizāciju), kā arī attīstītu pilsonisko sabiedrību, veicinot jaunu ārstu iesaistīšanos nevalstiskajā sektorā.
Projekta uzdevums ir uzlabot medicīniskās izglītības kvalitāti, kas būtiski ietekmēs gan TSU darbību, gan sniegs plašāku ietekmi uz medicīnas sistēmu un sabiedrību kopumā.
Tāpat projektā būtiski ir aktualizēt mūžizglītības procesa izveides nozīmīgumu. Pastāvīga profesionālā pilnveide nav obligāta prasība ārstiem, kas praktizē Gruzijā. Ārsti paši vai viņu darba devēji, vai farmācijas uzņēmumi finansē profesionālās pilnveides kursus, konferences un mācības. Pandēmijas laiks izgaismoja pētniecības un arī izglītības procesu trūkumu Gruzijā. Lai varētu nodrošināt veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanas nepārtrauktību, ir nepieciešamas nodrošināt gan medicīnas pētniecību, tehnoloģiju izstrādi un tālāko attīstību, gan ārstniecības un ārstniecības atbalsta personāla nepārtrauktu izglītību.
Medicīnas nozarē ir būtiski aktualizēt jautājumus par krīzes komunikāciju un dezinformāciju. Kā liecina Covid-19 pandēmijas pieredze, medicīnas speciālistiem ir būtiski būt gataviem krīzes situācijās sniegt informāciju plašam cilvēku lokam, sniegt to precīzi, lai nerastos dezinformācijas situācijas. Tāpat jābūt gataviem reaģēt dezinformācijas situāciju gadījumos.
Jaunie medicīnas speciālisti ir tā sabiedrības daļa, kura visbūtiskāk var ietekmēt pārmaiņas valsts struktūrās, lai uzlabotu situāciju medicīnas nozarē. Tieši jaunie speciālisti ir entuziasma pilni, lai iesaistītos tīklošanās pasākumos un dibinātu starptautiskos kontaktus, kā arī virzītu medicīnas attīstību pētniecībā, izglītībā, kā arī praksē. Projekts paredz iespēju jaunajiem medicīnas speciālistiem saņemt atbalstu no Latvijas Jauno ārstu asociācijas, lai izveidotu savu organizāciju, kas darbotos pie jautājumiem par profesionālo zināšanu pilnveidošanu, sniegtu vispusīgu jauno ārstu mentoringu un palīdzību ārstu komunikācijai iestādēs, veidotu starptautiskus kontaktus.
Uzlabojot medicīniskās izglītības kvalitāti un papildinot mācībspēku un personāla prasmes un zināšanas, tiks nostiprināta vispārējā medicīniskās izglītības kapacitāte, kas pozitīvi ietekmēs medicīnas izglītības sistēmu Gruzijā kopumā.
Projekta darba grupa plāno apmācīt vismaz 100 Gruzijas kolēģus, organizēt vismaz piecus dažādus apmācību kursus, sagatavot Gruzijas kolēģu vajadzībām pielāgotus mācību materiālus un sagatavot 14 TSU mācībspēkus kā lektorus, kuri pēc projekta noslēgšanas var nodrošināt apmācību Gruzijā sekojošās jomās:
- Laboratoriju procesu digitalizācija;
- Komandas veidošanas prakses akadēmiskajam personālam un medicīnas personālam;
- Ikdienas komunikācija organizācijā, krīzes komunikācija;
- Digitālo risinājumu iekļaušana studiju kursu saturā un procesā;
- ES finansētie projekti - iespējas un izaicinājumi.
Projektu paredzēts īstenot līdz 2024. gada beigām.
Projekts tiek īstenots ar Ārlietu ministrijas atbalstu no tai piešķirtā budžeta attīstības sadarbības politikas īstenošanai.
Kontaktinformācija:
Ilze Āboliņa
PSKUS Zinātniskā institūta Izglītības daļas vadītāja
t.67095384, ilze.abolina@stradini.lv