No februāra Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Onkoloģijas klīnikā darbu sākusi hematoloģe Kristīne Bernāte.
Hematoloģijas profila pacientus turpmāk apkalpos stacionāra, dienas stacionāra un ambulatorā etapā, kā arī konsultēs "Zaļā koridora" pacientus, kas nosūtīti ar aizdomām par onkohematoloģiskām diagnozēm. Daktere ārstēs arī pacientus ar retām hematoloģiskām slimībām un viņas konsultācijas pēc nepieciešamības saņems arī citu slimnīcas nodaļu stacionāra pacienti.
Kristīne Bernāte ir sertificēta hematoloģe ar vairāk kā 15 gadu pieredzi. No 2003. līdz 2019. gadam strādājusi VSIA “Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca”, Ķīmijterapijas un hematoloģijas klīnikā. Daktere ir Latvijas Hematologu asociācijas biedre. Paralēli ārsta ikdienas pienākumiem guvusi pieredzi apmācot studentus (RSU) un rezidentus (RSU un LU).
Onkoloģijas klīnikas vadītāja profesore Gunta Purkalne atzīst, ka hematologa darbs slimnīcā ir ilgi gaidīts un ļoti nepieciešams. “Slimnīcā līdz šim šāda speciālista nebija. Jāatzīst, ka onkoloģija un hematoloģija var šķist līdzīgi profili, bet patiesībā – tās ir divas pilnīgi dažādas specialitātes. Ar asinsslimību ārstēšanu onkologi nenodarbojas, limfomu, kā limfātiskās sistēmas ļaundabīgu audzēju ārstēšana ir vienīgā, kur mūsu specialitātes pārklājas, bet visu pārējo asinsslimību ārstēšana tiek veikta hematologa uzraudzībā. Lielā universitātes slimnīcā, kādi esam arī mēs, šādi slimnieki ar asinssitēmas slimībām nonāk bieži, parasti ar neskaidru diagnozi vai smagā vispārējā stāvoklī un jebkuras mūsu slimnīcas nodaļas pacientiem vienmēr var atklāties kāda negaidīta patoloģija - tādēļ hematologa klātbūtne ir ļoti vajadzīga,” uzsver profesore Gunta Purkalne.
Hematoloģija ir medicīnas nozare, kas specializējas asins slimību diagnostikā un terapijā. Tā pēta asins šūnas - leikocītus, trombocītus un eritrocītus, kā arī kaulu smadzenes, limfmezglus, liesu un dažādus proteīnus, kas ir atbildīgi par asiņošanu un asins recēšanu. Asins slimības var būt ļaundabīgas, biežākās no tām ir limfomas, hroniskas un akūtas leikozes, mielomas slimība. Nereti izmaiņas asins analīzēs var būt sekundāras, kādas citas slimības izraisītas un šādos gadījumos ģimenes ārsts vai speciālists izvērtē - hematologa konsultācija ir nepieciešama vai nav. Hematoloģijā sastop arī tā sauktās neļaundabīgās saslimšanas - asins recēšanas traucējumus (piemēram iedzimtās slimības - Villebranda slimība un hemofīlija), autoimūnas saslimšanas (autoimūna trombocitopēnija, hemolītiska anēmija), deficitārās anēmijas un citas.
Hematologs ir speciālists, kas nodarbojas ar asins slimību diagnostiku un ārstēšanu. Uz vizīti pie speciālista hematologa var nosūtīt gan ģimenes ārsts, gan speciālists, tas nav pirmās pieejamības speciālists.
Attēlā - hematoloģe Kristīne Bernāte.