Sākts pilotprojekts “Hroniskas nieru aizstājterapijas efektivitātes uzlabošana Latvijā: kvalitātes un izmaksu modelis kā ārstēšanas un finansiālās ietekmes rīks, izmantojot Latvijas Nieru slimnieku reģistru”. Nieru aizstājterapija (NAT) ir dzīvību glābjoša ārstēšana, kas nodrošina nieru funkciju cilvēkiem ar terminālu nieru mazspēju. Nieres transplantācija sniedz būtiskas priekšrocības pacientam – gan uzlabojot dzīves kvalitāti un dzīvildzi, gan radot finanšu ietaupījumus cilvēkam un valstij.
Projekts tiek īstenots Nacionālā Veselības dienesta projekta “Veselības aprūpes pakalpojumu attīstības laboratorija” ietvaros un tā mērķis ir ieviest jaunu ārstēšanas kvalitātes un izmaksu efektivitātes modeli pacientiem ar NAT, ārstēšanas kvalitātes uzlabošanai un izmaksu optimizēšanai.
Pilotprojekts nieru aizstājterapijas (NAT) uzlabošanai Latvijā ir jauna un inovatīva pieeja, kas būtiski uzlabos pacientu ārstēšanas kvalitāti un samazinās izmaksas. Projekta pamatā ir Latvijas Nieru slimnieku reģistrs (LNSR), kas nodrošinās standartizētu klīnisko un izmaksu datu ievākšanu un analīzi. Tas ļaus identificēt problēmas, noteikt ārstēšanas kvalitātes kritērijus un izstrādāt efektīvas rekomendācijas ārstēšanas uzlabošanai.
Projekts veicinās nieres transplantācijas kā efektīvākās NAT metodes pieejamības paplašināšanu, uzlabojot recipientu saraksta pārvaldību.
LNSR dati ļaus monitorēt ārstēšanas rezultātus, analizēt ekonomisko ietekmi un optimizēt resursu plānošanu, kas sniegs vērtīgu ieguldījumu veselības politikas pilnveidē. Pilotprojekta mērķis ir ilgtermiņā nodrošināt efektīvu un pacientu vajadzībām pielāgotu NAT, sekmējot uz vērtībām balstītu veselības aprūpes modeli Latvijā.
Sākotnēji, iegūstot Latvijas NAT pacientu datus, tie tiks apkopoti vienotā platformā anonimizētā veidā. Līdztekus tam tiks izstrādāti izvērtējami un izmērāmi kvalitātes kritēriji, kas aptver visas NAT metodes. Secīgi tam veikta datu analīze un sagatavoti ieteikumi NAT pacientu aprūpes kvalitātes uzlabošanai. Balstoties uz datu analīzi varēs veidot izmaksu un kvalitātes aprēķina modeli. Kopumā ilgtermiņā šis darbs rezultēsies ar inovatīvu, uz NAT pacientu un ārstēšanas rezultātu centrētu pieeju.
Projekta īstenošanā iesaistīta pieredzējusi profesionāļu komanda, visās NAT metodēs kā no Rīgas, tā arī no reģioniem. Projekta īstenošana veicinās ciešu sadarbību starp nefroloģijas nozares speciālistiem un aktīvi tos iesaistīs modeļa aprobēšanā.
Projekta ekspertu grupas vadītājs – Stradiņa slimnīcas Nefroloģijas centra virsārsts nefrologs, vadošais pētnieks ar pieredzi veselības aprūpes organizēšanā un reformu īstenošanā Latvijā – docents Kārlis Rācenis.
Vadošā eksperte, pētnieku grupas un reģistra vadītāja – Stradiņa slimnīcas Nefloroģijas centra virstāste nefroloģe asoc. prof. Viktorija Kuzema. Latvijas Nieru slimnieku reģistra (NSR) arhitekte.
NAT metodiskā centra vadītājs – Stradiņa slimnīcas Nefroloģijas centra vadītājs prof. Aivars Pētersons. Starptautiski atzīts eksperts un publikāciju autors.
Apmācību koordinatore – Stradiņa slimnīcas Nefroloģijas nodaļas virsmāsa Jana Živa organizēs datu ievades apmācības NAT centru koordinatoriem, kā arī nodrošinās koordinētu projekta ieviešanu.
Pilotprojektu īsteno: Valsts sabiedrības ar ierobežotu atbildību "Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca" Zinātniskais institūts un Rīgas Stradiņa universitāte
Pilotprojekta īstenošanas uzraudzību nodrošina: Nacionālais veselības dienests (Līgums Nr. NVD-9/97-2024, Pilotprojekta ID Nr.55)
Pilotprojekta īstenošanas termiņš: 10/2024 – 03/2026
Pilotprojekta finansējums: EUR 799 964,00
Projektu konkurss: Nacionālā veselības dienesta veselības aprūpes pakalpojumu modeļu attīstības laboratorijas rīkotā atklātā atlase
Pilotprojekts īstenots Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 4. komponentes “Veselība” 4.3. reformu virziena “Veselības aprūpes ilgtspēja, pārvaldības stiprināšana, efektīva veselības aprūpes resursu izlietošana” 4.3.1.r. reformas “Veselības aprūpes ilgtspēja, pārvaldības stiprināšana, efektīva veselības aprūpes resursu izlietošana, kopējā valsts budžeta veselības aprūpes nozarē palielinājums” projekts “Veselības aprūpes pakalpojumu modeļu attīstības laboratorija” ietvaros.