Pieraksta tālrunis: 67069280
Iestatījumi
Fonta izmērs
Kontrasts

Radzenes transplantācija

Kāpēc nepieciešama šāda operācija?

Radzene ir acs ārējā apvalka priekšējā, caurspīdīgā daļa. Radzeni veido trīs slāņi: epitēlijs (virsējais slānis), stroma (radzenes pamatslānis) un endotēlijs (iekšējais slānis). Radzenes galvenās funkcijas - aizsargfunkcija (aizsargā acis no mehāniskiem bojājumiem un infekcijām) un refrakcija jeb gaismas staru laušana, lai tā nonāktu uz tīklenes un varētu veidoties attēls.

Ja radzene zaudē savu integritāti (veidojas tās struktūru defekts) vai caurspīdīgumu, tā savas funkcijas nespēj veikt, un ir nepieciešama radzenes transplantācija.

Visbiežākie iemesli, kāpēc radzenes audi tiek bojāti:

  • infekcija (visbiežāk kontaktlēcu valkātājiem, ja netiek ievērota korekta to izmantošana, kā arī pēc acu traumām);
  • tiešs radzenes bojājums traumas rezultātā;
  • dažāda veida radzenes distrofiskas izmaiņas (piemēram, keratokonuss) vai apduļķojumi (piemēram, radzenes rētas pēc traumas vai iekaisuma).

Kā operācija tiek veikta?

Bieži vien radzenes transplantācija ir kā neatliekama operācija (radzenes perforācija, smagi noritoša infekcija u.c.). Bet, piemēram,  pie radzenes apduļķojumiem, rētām operācija nav steidzama un var tikt veikta plānveidā.

Visbiežāk operācija tiek veikta vispārējā anestēzijā. Tās laikā bojātie radzenes audi tiek aizvietoti ar donora radzenes audiem. Parasti donora radzenes audi tiek savienoti ar pacienta radzenes audiem, izmantojot šuves, kuras tiek noņemtas apmēram gadu pēc operācijas.

Radzenes audi tiek iegūti no donoriem- mirušiem cilvēkiem, ja to veselības un radzenes stāvoklis atļauj tos izmantot par radzenes donoriem. Tā kā radzene ir struktūra, kurā nav asinsvadu, nav nepieciešams pārbaudīt konkrētu saderību starp donoru un pacientu.

Sagatavošanās operācijai un pēc operācijas periods

Radzenes transplantācija tiek veikta tikai tad, ja nav citas medicīniskas vai ķirurģiskas ārstēšanas iespējas.

Pirms operācijas ārsts - oftalmologs izskaidros, kāpēc nepieciešama šāda operācija un kā tā noritēs. Reizēm radzenes transplantācijas laikā tiek veiktas arī citas manipulācijas, piemēram, kataraktas operācija. Ja operācija paredzēta vispārējā narkozē, pacientu izmeklēs arī anesteziologs.

Ja par iemeslu radzenes transplantācijai ir infekcija, tad pirms operācijas ir nepieciešams to ārstēt (antibakteriālie, pretsēņu vai antivirālie medikamenti).

Operācijas ilgums atkarīgs no acs stāvokļa un plānotām papildus manipulācijām tās laikā. Vidēji operācija ilgst 1-2 stundas.

Pēc operācijas pacientam ilgstoši jālieto acu pilieni, kas satur antibiotikas un kortikosteroīdus. Kā arī bieži tiek izmantota kontaktlēca, lai pasargātu acs virsmu un mazinātu diskomfortu no radzenes šuvēm.

Atkarībā no iemesla, kāpēc nepieciešams veikt transplantāciju, var tikt nozīmēti arī sistēmiski medikamenti (piem., infekcijas ārstēšanai vai imunitāti nomācoši medikamenti).

Kam jāpievērš uzmanība?

  • Pēc operācijas rūpīgi jāievēro ārsta nozīmētie norādījumi un korekti jālieto nozīmētie medikamenti.
  • Pēc radzenes transplantācijas operācijas būs ierobežojumi pacienta fiziskajai aktivitātei, kā arī nedrīkst peldēties, iet pirtī pēc operācijas periodā.
  • Jāseko līdzi acs veselības stāvoklim- ja pasliktinās redze, acs kļūst sarkana vai sāpīga, nekavējoties jāgriežas pie acu ārsta.

Iespējamās komplikācijas:

  • Komplikācijas operācijas laikā- asiņošana no dziļākajām acs struktūrām, kas var rezultēties redzes vai acs zudumā;
  • Infekcija;
  • Transplantāta atgrūšanās reakcija.