Pieraksta tālrunis: 67069280
Iestatījumi
Fonta izmērs
Kontrasts

Latvijā radīts mākslīgā intelekta risinājums Stradiņa slimnīcas ārstiem palīdzēs atpazīt insultu

26.06.2024

Latvijas mākslīgā intelekta (MI) risinājumu izstrādātājs “Apply” sadarbībā ar Stradiņa slimnīcas radiologiem – asoc. prof. Kārli Kupču un Dr. Andri Veisu – radījuši risinājumu “Sinapse”, kas ar datorredzes palīdzību veselības aprūpes speciālistiem slimnīcās palīdzēs ātrāk diagnosticēt insultu. Kopš 2024. gada maija risinājums tiek izmantots Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā, šobrīd uzrādot 80% efektivitāti.

“Insults jeb galvas smadzeņu artēriju nosprostojums mūsdienās ir ļoti veiksmīgi ārstējams, galvenais – savlaicīgi vērsties slimnīcā. Kad noticis insults, katru minūti iet bojā aptuveni divi miljoni cilvēka nervu šūnu. Lai arī mūsu smadzenēs atrodas miljardiem šādu šūnu, katra no tām atbild par savu funkciju. Išēmiskā insulta pirmajās stundās izmaiņas datortomogrāfijas izmeklējumos praktiski nav redzamas vai redzamas ļoti minimāli, un tās atpazīt ar neapbruņotu aci ir izaicinoši. Tam nepieciešama zinošu speciālistu pieredze un kompleksa simptomu analīze. Jaunais risinājums iecerēts kā palīgs radiologiem, uzlabojot diagnostikas precizitāti un samazinot diagnostikas laiku. Tas vērsīs uzmanību, vai konkrētajā datortomogrāfijas izmeklējumā potenciāli vērojams išēmisks insults, savukārt ārsta uzdevums šo pieņēmumu apstiprināt,” projekta nozīmi iezīmē radiologs, asoc. prof. Kārlis Kupčs.

Projekta aizsākumi meklējami 2020. gadā, pateicoties Farmācijas, biomedicīnas un medicīnas tehnoloģiju kompetences centra atbalstam. Līdz šim “Apply” izstrādātais risinājums pasaules konkurentu vidū nodrošina augstāko precizitāti, risinājuma prototipam veiksmīgi atpazīstot 80% insultu gadījumu. Pēc radiologu vārdiem, veiksmīgākais konkurentu risinājums, kuru līdz šim slimnīcai izdevies izmēģināt, uzrādījis vien 60% veiksmīgu rezultātu. Datortomogrāfijas izmeklējuma izvērtējumam risinājumam nepieciešamas aptuveni trīs minūtes.

Tāpat kā cilvēka smadzenes, arī MI lēmumu pieņem secīgas faktu analīzes rezultātā. “Sinapse” sastāv no vairākiem neironu tīkliem un vairāku datorredzes algoritmu kombinācijām, kur katrai no tām ir kāds konkrēts uzdevums. Tiek analizēts katrs smadzeņu slānis, cenšoties saprast, vai tajā varētu atrasties patoloģija. Tā kā katra cilvēka smadzenes atšķiras, risinājumam svarīgi iemācīties pielāgoties to specifikai. Analizējot izmeklējumus, “Sinapse” palīdz aprēķināt arī radioloģijā starptautiski izmantoto “aspekta skaitli”, iezīmējot pacienta stāvokļa nopietnību. Informāciju apkopojot, algoritms izvērtē visu pieejamo informāciju nosakot, vai pacientam varētu būt insults un kurus smadzeņu apgabalus tas skāris. Pateicoties mijiedarbībai starp ārstiem un MI risinājumu izstrādātājiem, “apmācības” jeb kalibrēšanas process turpinās, uzlabojot risinājuma analītikas spējas.

Insulta gadījumā pacienta ceļš sastāv no dažādiem sarežģītiem posmiem un speciālistiem. Tā kā ārstēšanas procesā “ātrums” ir atslēgas vārds, ar MI palīdzību ietaupītais diagnostikas laiks var ievērojami saīsināt kopējo laiku, līdz pacients saņems palīdzību.

““Sinapse” ir lielisks papildinājums pieredzējuša radiologa “redzei”, un tā savu nozīmi pierādīja jau pirmajās reizēs, kad risinājumu izmantojām izmeklējumu analīzei. Turpinām risinājuma prototipa tālāko izmēģinājumu. Rīku integrējot slimnīcas esošajā sistēmā, tas ikdienā palīdz mūsu ārstu darbam,” skaidro asoc. prof. Kārlis Kupčs.

Išēmiskais insults ir otrais izplatītākais nāves cēlonis un trešais biežākais invaliditātes iemesls pasaulē, tajā skaitā Latvijā. Diemžēl tas ķermenī var atstāt neatgriezeniskas sekas – runas, kustību traucējumus, ķermeņa paralīzi vienā vai abās ķermeņa pusēs u.c. Lai šos riskus novērstu, svarīgi savlaicīgi saņemt ārsta palīdzību. Labākie rezultāti tiek sasniegti, ja ārstēšanās uzsākta pirmo divu stundu laikā pēc insulta.

Jaunākie raksti

Stradiņa slimnīcā noritējušas sirds operāciju paraugstundas

Stradiņa slimnīcā noritējušas sirds operāciju paraugstundas

Stradiņa slimnīcas Antimikrobiālās rezistences kompetences centrs izstrādājis jaunu empīriskas antibakteriālās terapijas rekomendāciju platformu

Stradiņa slimnīcas Antimikrobiālās rezistences kompetences centrs izstrādājis jaunu empīriskas antibakteriālās terapijas rekomendāciju platformu

Latvijā radīts mākslīgā intelekta risinājums Stradiņa slimnīcas ārstiem palīdzēs atpazīt insultu

Latvijā radīts mākslīgā intelekta risinājums Stradiņa slimnīcas ārstiem palīdzēs atpazīt insultu