Transplantoloģija Latvijā kā zinātniskās darbības virziens savu aizsākumu radusi tieši Stradiņa slimnīcā. Centrā strādā un praktizē vairāki zinātņu doktori, rezidentūrā mācās jaunie ārsti - speciālisti.
Ārstiem, kas atbild par donoru atklāšanu, viņu izmeklēšanu, orgānu izņemšanu un sagatavošanu pārstādīšanai, ir jābūt gataviem strādāt un operēt jebkurā diennakts laikā.
Latvija patiešām var lepoties ar Latvijas Transplantācijas centra (LTC) darbības rezultātiem visas medicīnas nozares kontekstā. Veikto operāciju skaita ziņā uz vienu miljonu iedzīvotāju Latvija ieņem 5.-6.vietu Eiropā, konkurējot šajā ziņā ar ASV un Vāciju.
Latvijas likumdošana paredz, ka orgānus pārstādīšanai atļauts ņemt no dzīviem, brīvprātīgiem donoriem vai mirušiem, ja viņi to nav aizlieguši dzīves laikā. Donora sirds pacientam jāpārstāda ne vēlāk kā četru stundu laikā pēc donora nāves, bet niere - 24 stundu laikā. Respektīvi, lai orgānu transplantācijas veiksmīgi izdotos, nepieciešami ne vien lieliski profesionāli ķirurgi, bet arī precīza un noteikta glābšanas un medicīnisko dienestu darba organizācija un koordinācija.
Latvijas Transplantācijas centrs veic nieres transplantācijas un pēcoperācijas novērošanu, "asinsvadu pieejas" izveidi, gatavojoties nieres aizstājterapijai, nieru funkciju bojājuma smaguma novērtēšanu.
Nacionālais Transplantācijas koordinācijas dienests nodarbojas ar transplantācijas "gaidīšanas saraksta" izveidi, orgānu donoru atklāšanu, popularizē transplantāciju sabiedrībā, veido donoru, recipientu un transplantēto pacientu reģistru.
Centra vadītājs dr. med. Jānis Jušinskis
Centrs atrodas 23. korpusā
Piesakies glābt dzīvību - kļūsti par donoru.